nietypowa samobieżna wyrzutnia rakiet, nietypowa samobieżna wyrzutnia rakiet na Ukrainie,

Czym jest ta nietypowa samobieżna wyrzutnia rakiet stosowana na Ukrainie? Obejrzyjcie nagranie z ostrzału

Podwozie z opancerzonego transportera i zasobniki stosowane na radzieckich samolotach to połączenie, które od razu przykuwa wzrok. Nie bez powodu, bo materiały tego „potworka” krążą już w sieci, podsuwając nam jedno, najważniejsze pytanie. A mianowicie, czym jest ta nietypowa samobieżna wyrzutnia rakiet na Ukrainie?

Nietypowa samobieżna wyrzutnia rakiet stosowana na Ukrainie nagrana podczas przeprowadzania ostrzału

Trwająca od 24 lutego czynna wojna Rosji i Ukrainy regularnie pokazuje nam, że nawet sprzęty pamiętające czasy ZSRR są w stanie wyrządzić wiele złego. Kraje całego świata, w celu pomocy napadniętej Ukrainie, sięgają obecnie do swoich ciemnych magazynów, wyciągając z nich sprzęty, które znajdowały się tam tylko dlatego, że zostały wycofane na rzecz nowszych odpowiedników i nikt nie był nimi zainteresowany.

Czytaj też: Jak czarne złoto pogrążyło Rosję w wojnie? Kraj zapomniał o najważniejszym

Mimo zdecydowanie innych czasów względem II wojny światowej, a nawet zimnej wojny, na wojnie ciągle prym wiedzie do pewnego stopnia nawet prowizorka, co potwierdza ta nietypowa samobieżna wyrzutnia rakiet stosowana na Ukrainie. Oficjalnie to, co możecie zobaczyć poniżej, nie istnieje. Żadna firma nie wprowadziła tego sprzętu do produkcji i nawet zapewne nie zaprojektowała, ale i tak nie przeszkodziło to komuś w improwizacji.

Czytaj też: Dwa rosyjskie drony już w rękach Ukrainy. To Tahkion i ZALA 421-16E

W tym celu nieznajomy konstruktor, w swoim dążeniu do unikalnej samobieżnej artylerii rakietowej, połączył podwozie gąsienicowego transportera opancerzonego MT-LB z dwoma zasobnikami B-8M1 otrzymując coś w stylu wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet o niskim zasięgu. Te zasobniki są nam doskonale znane, bo właśnie z nimi latają wojskowe Su- i MiG-wszelkiego rodzaju (m.in Su-35 czy MiG-35).

Czytaj też: Śmigłowce szturmowe Ka-52 Aligator, czyli podstawowy sprzęt Rosji do panowania w powietrzu, który masowo niszczą im Ukraińcy

Każdy z zasobników B-8M1 może przyjąć do 20 niekierowanych pocisków S-8 kalibru 80 mm. Te powstały w 1984 roku i były produkowane w wielu podtypach z różnymi głowicami bojowymi, w tym z przeciwpancerną HEAT, odłamkową, dymną i zapalającą. Każda ma długość od 1,5 m do 1,7 m i waży od 11,3 kg do 15,2 kg, w zależności od głowicy bojowej i zapalnika, co określa też zasięg, wahający się od 2 do 4 km.