Osy na Ukrainę od NATO, systemy rakietowe 9K33 Osa, 9K33 Osa,

Obejrzyjcie jak ukraiński system przeciwlotniczy OSA niszczy rosyjskiego drona

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, jak to drony Bayraktar TB2 bombardują rosyjskie stanowiska przeciwlotnicze, pokazując wręcz środkowy palec systemom, które miały je zwalczać. Dziś mamy dla Was coś innego, bo nagranie z tego, jak ukraiński system przeciwlotniczy OSA niszczy rosyjskiego drona.

Ukraiński system OSA niszczy rosyjskiego drona na najnowszym nagraniu Ministerstwa Obrony Narodowej kraju

Opracowane pierwotnie na potrzeby okrętów, przeciwlotnicze systemy OSA to dzieło Sowietów, które ostało się na świecie w rękach Ukrainy czy Polski. Nie możemy też zapominać, że nasze wojsko ma w swoim arsenale ponoć 64 systemów OSA, z czego 17 jest zmodernizowanych do wersji Osa-AKM-P1 Żądło. Starsze warianty ciągle są na służbie i Ukraina korzysta z nich czynnie, co pokazuje nagranie ukraińskiego ministerstwa obrony, na którym widać wystrzelenie pocisku 9M33M2 i udane trafienie rosyjskiego niezidentyfikowanego drona rozpoznawczego (najpewniej Orłan-10 lub Orłan-30). Nie znamy daty, ale wiemy, że miało to miejsce w obwodzie zaporoskim.

Czytaj też: Obejrzyjcie nagrania z kolejnych osiągnięć Ukrainy w walce przeciwko Rosji

Powyżej możecie obejrzeć w akcji naprawdę stary sprzęt, bo jego oryginał powstał w 1975 roku i stał się podstawą dla wykorzystywanych systemów OSA, czyli 9K33M2 Osa-AK. Ten doczekał się już wyrzutni pocisków 9M33M2 w osobnych kontenerach startowych i systemu TELAR 9A33BM2, mogącego wystrzelić i naprowadzić jednocześnie dwa pociski na jeden cel z szansą zestrzelenia 55-95%.

Czytaj też: Czym jest ta nietypowa samobieżna wyrzutnia rakiet stosowana na Ukrainie? Obejrzyjcie nagranie z ostrzału

Osy na Ukrainę od NATO, systemy rakietowe 9K33 Osa, 9K33 Osa,

W tej wersji system wykorzystuje dwie osobne wyrzutnie szynowe z dostępem do łącznie sześciu jednostopniowych rakiet (po 3 na obie strony) napędzanych stałym materiałem pędnym. Same pociski 9M33 to rozwinięcie 9M33, poprawiające zasięg i pułap działania z 2-9 km i 50-5000 metrów do 1,5-10 km i 25-5000 metrów, które nie stanowią jedynej broni przeciwlotniczej Ukrainy.

Czytaj też: Opisujemy Bushmaster. Te transportery piechoty typu MRAP otrzymała Ukraina

W rzeczywistości kraj ma też dostęp do szeregu przeciwlotniczych zestawów, których czynnie używa, co potwierdza szereg udanych strąceń różnych rosyjskich BSP z przestworzy. Mowa o zestawach Starstreak i Martlet dostarczonych z Wielkiej Brytanii oraz innych, które Ukraina otrzymała w przeszłości z polskimi Piorunami i Gromami na czele.