przeciwpancerny pocisk Skif, niszczy rosyjski transporter MT-LB

Obejrzyjcie, jak przeciwpancerny pocisk Skif niszczy rosyjski transporter MT-LB… drugi raz

Skonstruowany początkowo w roli ciągnika dla holowanej artylerii, transporter opancerzony MT-LB został właśnie zniszczony w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze na pokładzie przekonali się o tym, co jest w stanie dokonać przeciwpancerny pocisk Skif, czyli system prawie całkowicie ukraińskiej produkcji.

Rosyjski transporter MT-LB kontra przeciwpancerny ukraiński Skif

Transporter MT-LB został opracowany za czasów ZSRR przez Charkowską Fabrykę Traktorów i obecnie polską firmę Huta Stalowa Wola. Nic więc dziwnego, że Wojsko Polskie wykorzystuje go, choć w zupełnie odmiennych niż pierwotnie rolach. To na jego podstawie powstał WPT Mors, Irys, Przebiśnieg, Kret czy nawet TRI Hors, czyli cała masa pojazdów na bazie tych samych podstaw, ale z innym sprzętem.

Czytaj też: Rosyjskie wyrzutnie rakiet TOS-1. Przerażające, ale niepozbawione ogromnych wad

Jako przykład transportera opancerzonego w podstawowej wersji, MT-LB posiada pancerz o grubości od 3 do 10 mm i może transportować 10 żołnierzy poza 2-osobową załogą. Nie jest więc przykładem specjalnie imponującej platformy z racji lekkiego opancerzenia, dlatego w Polskim Wojsku pełni funkcję sprzętu działającego na tylnych liniach frontu.

Czytaj też: Nowe pojazdy dla Ukrainy. Opisujemy AMZ Dzik, M113, YPR-765, Piraha P, Mastif i Szakal

Najważniejsze cechy? Stosunkowo niska waga (11900 kg w przypadku tej bojowej), co zapewniało mu dużą mobilność w trudnym terenie. Jest to więc sprzęt idealny na błotniste tereny Ukrainy i Rosja doskonale o tym wie. My z kolei możemy mieć pewność, że poniższe nagranie, na którym w MT-LB uderza przeciwpancerny pocisk systemy Skif, jest równoznaczne z uszczupleniem liczby rosyjskich żołnierzy o przynajmniej kilku.

Czytaj też: Poznaliśmy najpopularniejsze hasła w Polsce i oniemieliśmy. Apelujemy – zadbajcie o swoje bezpieczeństwo

Dla przypomnienia, przenośne przeciwpancerne zestawy rakietowe Skif to specjalna wersja ukraińskiego Stugna-P przeznaczona na eksport. Różnica między nimi dotyczy interfejsu, wyglądu i systemu naprowadzania, bo zamiast ukraińskiego PN-I wersja Skif otrzymała białoruski PN-S. Obecnie PPZR Skif znajduje się w rękach Ukraińców, bo broń przeznaczona na eksport została zatrzymana w kraju w dniu wojny. Zniszczenia sieje z wykorzystaniem pocisków RK-2S, RK-20F i najnowszych RK-2M o zasięgu do 5500 metrów. Bez względu na to, jakie wykorzystano, z pewnością rosyjski transporter MT-LB i jego załoga nie wyszły z tego cało.