Brimstone dla Ukrainy, brytyjskie pociski, Brimstone, pociski Brimstone

Tak spisują się pociski Brimstone na ukraińskim froncie

Na Ukrainę trafiły brytyjskie pociski Brimstone w pierwszej wersji. Początkowo nie wiedzieliśmy, jak ta wystrzeliwana z powietrza broń poradzi sobie w praktyce w rękach broniącego się państwa ze względu na swój wiek i brak platform do wykorzystywania. Jednak najnowsze nagrania właśnie odpowiedziały nam na to, jak spisują się pociski Brimstone na ukraińskim froncie.

Dwa nowe nagrania ukazują pociski Brimstone na ukraińskim froncie

Brimstone 1 to 50-kilogramowe pociski o długości 1,8 metra i średnicy 180 mm, których tandemowa głowica bojowa waży 6,3 kilogramów. Zanim zniszczy cel, uderza w niego z prędkością około 450 metrów na sekundę (Mach 1,3), wyszukując go wcześniej za pomocą radiolokalizatora.

Czytaj też: Kosmos-2555 spłonie. Rosyjski propagandowy satelita wojskowy zaczął… spadać

Może zwalczać cele oddalone o ponad 20 kilometrów przy wystrzeleniu ze stałopłata (np. myśliwca), ale zasięg ten spada do 12 km po połączeniu go ze śmigłowcami i jeszcze niżej przy odpaleniu z wyrzutni lądowej. Wspominam o tym nie bez powodu, bo tak się składa, że niedawno po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że na Ukrainie z Brimstone korzysta się właśnie z poziomu platform lądowych przymocowanych do ciężarówek.

Czytaj też: AGM-183A ARRW wreszcie z sukcesem. Pierwszy udany test pocisku hipersonicznego USA

Długo nie musieliśmy czekać na to, aby podejrzeć je w akcji i przeciwko rosyjskiemu sprzętowi. Poniżej możecie obejrzeć nagranie o niskiej szczegółowości, na którym Brimstone niszczą dwa (w domniemaniu informatorów) rosyjskie czołgi. Co imponuje? Przede wszystkim to, że do zniszczenia doszło praktycznie w tej samej chwili, co uniemożliwiło drugiemu celowi podjęcie jakichkolwiek działań.

Czytaj też: Oto nowy flagowy okręt Czarnomorskiej Floty Rosji. Jest nim fregata Admirał Makarow

Oba czołgi, czyli cele ciężko opancerzone, z pewnością zostały zniszczone, a ich załoga odczuła na własnej skórze, co potrafią pociski Brimstone.