Rosyjski helikopter szturmowy Mi-28N już nie "poszturmuje", Mi-28N

Rosyjski helikopter szturmowy Mi-28N już nie „poszturmuje”. Ukraiński MANPADS się o to postarał

Wygląda na to, że Rosja w Ukrainie straciła właśnie piątego Mi-28. Miało do tego dojść 15 maja, o czym poinformowała ukraińska agencja na swoim Twitterze, chwaląc się najnowszymi sukcesami. Wśród nich znalazło się zestrzelenie zarówno Ka-52 Aligator, jak i szturmowego helikoptera Rosji o nazwie Mi-28N.

Zestrzelono kolejny rosyjski helikopter szturmowy Mi-28N z ukraińskiego nieba

Informacje czerpiemy z poniższego wpisu na Twitterze:

Możemy je zresztą potwierdzić zdjęciami rozbitego wraku, który znajduje się na jednym z pól w obwodzie charkowskim. Wedle informacji, zestrzelono go z wykorzystaniem nieokreślonego MANPADS, czyli przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.

Do tej pory nie informowano o jakimkolwiek helikopterze Mi-28N z numerem RF-13628, więc najpewniej to piąty już egzemplarz tego sprzętu utracony po stronie rosyjskiej w Ukrainie. Są jednak małe szanse na to, że w rzeczywistości patrzymy na jeden z dwóch zestrzelonych śmigłowców tego typu z przeszłości, jako że do tej pory widzieliśmy tylko dwa wraki i dwa nagrania z momentu zestrzelenia.

Czytaj też: Czy rosyjskie lotnictwo to żart? Sprawdźcie sami na nowych przykładach

Jednak nawet jeśli uznamy, że to już piąty zniszczony rosyjski helikopter szturmowy Mi-28N, to agresor ma jeszcze w zanadrzu (oficjalnie) ponad 80 sprzętów tego typu. Oczywiście nie wiemy, jaki jest stan większości z nich i czy nadają się do użytku, ale każde tego typu pojedyncze zestrzelenie to tylko kropla w morzu, która jednak jest potrzebna.

Czytaj też: Opisujemy granatniki Carl Gustaf. Zniszczyły najpotężniejszy czołg Rosji

Każdy jeden Mi-28N może namieszać na froncie swoim działkiem 2A42 30 mm oraz różnego rodzaju pociskami (m.in. przeciwpancerne 9M120 Ataka) i bombami za sprawą dwóch pylonów do montażu uzbrojenia. Nie jest to może tak uzbrojone bydle, jak Ka-52, ale i tak robi wrażenie. Zwłaszcza że trudno go zestrzelić przez jego w pełni opancerzoną kabinę z pancerną szybą, która wytrzymuje ostrzał z amunicji 7,62 mm i 12,7 mm.