rosyjskie BMD-2, BMD-2

Pech to za mało powiedziane. Trzy rosyjskie BMD-2 na drodze, a mina przeznaczona dla jednego

Miny przeciwpancerne zbierają w wojnie rosyjsko-ukraińskiej coraz większe żniwo. Nic w tym dziwnego, bo w wielu rejonach obecne działania wojsk nabierają takiego charakteru, że nieustanna walka o terytoria zwiększa sens stosowania pułapek z minami przeciwpancernymi na czele. Przykład tego możecie obejrzeć poniżej w ramach krótkiego nagrania, na którym widzimy aż trzy rosyjskie BMD-2w tym samym miejscu.

Rosyjskie BMD-2 spotkały się na skrzyżowaniu. Jeden wjechał bezpośrednio na minę

Przechodząc od razu do rzeczy, nagranie przedstawia skrzyżowanie polnych dróg, na których jeden BMD-2 jadący w przeciwnym kierunku „przepuszczał” swoich kamratów, aby dojechali na miejsce docelowe szybciej. Gdyby kierowca poczekał do samego końca i nie zaczął jechać przedwcześnie prosto przed siebie, to zapewne uratowałoby siebie oraz oddział, który najpewniej transportował. Postanowił jednak ruszyć… i to była jego ostatnia decyzja w życiu, co tyczy się też 2 sołdatów, siedzących w chwili wybuchu na pojeździe

Czytaj też: Obejrzyjcie jak ukraiński Skif zniszczył jadący rosyjski bojowy wóz piechoty

Na nagraniu poniżej możecie obejrzeć całą akcję oraz imponującą eksplozję. Ta stworzyła ogromną chmurę dymu i pospieszyła inny oddział w swoim BMD-2, który zamiast jechać za trzecim wozem, postanowił odbić w prawo w obawie, że będzie następny. Następnym nie mógł jednak być, bo tym razem do akcji wkroczyła rozstawiona wcześniej przeciwpancerna mina, a nie ukraiński oddział z przeciwpancernymi pociskami.

Czytaj też: Ukraińskie drony postrachem Rosjan. Obejrzyjcie zniszczenie dwóch BMP-3

Skutków tego incydentu nie znamy, ale wiemy, że miny przeciwpancerne powinny być skuteczne przeciwko radzieckim bojowym wozom piechoty BMD-2 wykorzystywanym przez wojska powietrznodesantowe. To bardzo podobna konstrukcja do BMP-1, co tyczy się nawet uzbrojenia (m.in. działko 2A42 30 mm, karabiny maszynowe i pociski przeciwpancerne) i możliwości ziemno-lądowych. Jednak względem nich odróżnia je specjalne przystosowanie do transportu drogą lotniczą i opcja zrzucenia ich na terytorium wroga w ramach desantu.