rozgwieżdżone niebo, deszcz śmierci, rosja, bomby fosforowe, termit w Ukrainie

To nie rozgwieżdżone niebo, a deszcz śmierci. Rosja wykorzystuje bomby fosforowe i termit w Ukrainie

Rosja ma długą i zdecydowanie niechlubną historię wykorzystywana zakazanych (nie bez powodu) powszechnie broni. Te powody sprowadzają się często do tego, że wywołują ogromne cierpienie albo są na tyle nieprecyzyjne, że ryzyko zranienia zwyczajnych obywateli jest zbyt duże. Dla niektórych państw nie jest to jednak problemem, co potwierdzają najnowsze doniesienia, że Rosja ponownie wykorzystuje zakazane bomby fosforowe i termit.

Rosyjskie bomby fosforowe i termit skierowane przeciwko Ukrainie

Warto podkreślić, że konwencja genewska i konwencja o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych zabrania wykorzystania broni fosforowej przeciwko celom cywilnym i nawet wojskowym, o ile otaczają je obszary cywilne. Co z kolei widzimy w ostatnich dniach? Dowody na to, że Rosja wykorzystuje ten rodzaj broni, a nawet coś jeszcze gorszego – termit.

Czytaj też: Bomby kasetowe z dna Bałtyku wyłowione. Nurkowie oczyścili okolice Kołobrzegu z imponującej liczby niewybuchów

Według powyższego materiału, Rosja wykorzystała broń fosforową w ukraińskim mieście Barwenkowo. To w skrócie biała, woskowata i lepka substancja, która łatwo ulega samozapłonowi, rozgrzewa się do 2760 stopni Celsjusza i przy spalaniu wydziela dużą ilość żrącego dymu. Atak przeprowadza się poprzez jej rozpylenie w powietrzu, bo zamiast uderzać bezpośrednio w cel, głowica ulega detonacji a wysokości, a zgromadzony w niej biały fosfor jest wystrzeliwany na wszystkie kierunki, generując od razu wspomniany „deszcz ognia”.

Czytaj też: Rosyjska kolumna była i… zniknęła. Obejrzyjcie precyzyjny ostrzał ukraińskiej artylerii

Z kolei przeciwko miastu Marjinka zamieszkałemu przez 10000 ludzi, Rosja wykorzystała jeszcze paskudniejszą broń zapalną w postaci termitu. Ten składa się z proszku metalowego i tlenku metalu, a po zapaleniu spala się w temperaturze do 3500°C. Podobnie jak białego fosforu, termitu nie można zdusić ani łatwo ugasić wodą, a jego zapłon przy odpowiednio wysokiej temperaturze występuje w każdym środowisku. Do jego rozproszenia nad celem Rosja może wykorzystać m.in. bardzo niecelne pociski 9M22S wystrzeliwane z wyrzutni BM-21 Grad.