rosyjskie czołgi T-62, T-62

Przestarzałe rosyjskie czołgi T-62 wyjechały z magazynów. Co z załogami?

Podobno Rosja straciła już czołgi przewidziane na inwazję, więc teraz musi ściągać do Ukrainy z różnych zakątków swojego „mocarstwa” wszystko, do czego ma dostęp. Potwierdzają to przestarzałe rosyjskie czołgi T-62, które niedawno wyjechały z magazynów położonych na terenie rosyjskiego obwodu oraz Półwyspu Krymskiego.

Rosja sięga po rezerwy. Mamy potwierdzenie, że rosyjskie czołgi T-62 ruszyły na front, ale ich liczba pozostaje nieznana

Chociaż na ten moment ciężko powiedzieć, gdzie dokładnie trafią czołgi transportowane koleją, to pewne jest, że są to stare T-62 z rezerwy, których część była wcześniej przekazywana siłom w Libii czy Syrii. Mogą one trafić albo w ręce sił nowoutworzonych i słabo uzbrojonych republik, które walczą dla Rosji, albo bezpośrednio w ręce rosyjskich żołnierzy.

Czytaj też: Obejrzyjcie, jak przeciwpancerny pocisk Skif niszczy rosyjski transporter MT-LB… drugi raz

Wykorzystanie T-62 w obecnym konflikcie jest o tyle ciekawe, że są to czołgi z ręcznymi systemami ładowania, a nie tymi automatycznymi, do których Rosja przyzwyczaiła w dużej mierze swoich żołnierzy. Oznacza to, że w tym radzieckim czołgu podstawowym drugiej generacji (z końca lat 50. ubiegłego wieku) muszą znaleźć się nie trzy, a cztery osoby, bo kierowca, dowódca, strzelec i właśnie ładowniczy.

Czytaj też: Switchblade 300 w akcji. Obejrzyjcie, jak dron kamikadze uderza w rosyjskich czołgistów T-72B3

Nowsze doniesienie potwierdza rozstawienie tych czołgów w Melitopolu kontrolowanym przez Rosjan

Trudno więc powiedzieć, czy Rosjanie (albo sojusznicze im siły) będą w stanie szybko zaadaptować T-62 do użytku, ale pewne jest, że na froncie będą to łatwe cele, choć oczywiście niezmiennie użyteczne. Wprawdzie ich pancerz składa się ze spawanych płyt walcowanych o grubości 102 mm z przodu oraz wieży spawanej z elementów odlewanych, ale ich armata to ciągle 115-mm działo z 40 sztukami amunicji w zapasie.

Czytaj też: Dwa drony Bayraktar Akinci z pierwszym takim osiągnięciem. To starsi bracia Bayraktar TB2

Wprawdzie każdy wie, jak to jest z celnością tego typu starych konstrukcji w porównaniu do tej cechującej nowoczesny sprzęt (jest źle), ale jeśli Rosji rzeczywiście kończą się czołgi, to nawet tego typu antyki pozwolą agresorowi kontynuować swoje działania na okazalszą skalę.