Sekretny rosyjski dron zestrzelony,

Sekretny rosyjski dron zestrzelony. Oficjalnie nie istnieje, ale widywano go już w Syrii

Obecnie trwająca wojna potwierdza nam, że jeszcze wiele nie wiemy na temat rosyjskiego zaplecza technologicznego. Wprawdzie zwykle nie jest to nic imponującego i choć zestrzelony właśnie sekretny rosyjski dron sugeruje, że będzie to przykład sprzętu High-Tech, to w rzeczywistości… no cóż. Sprawdźcie sami poniżej.

Historia o tym, jak sekretny rosyjski dron wcale nie jest takim sekretem

Profil regularnie podrzucający światu zdjęcia z frontu pokazał tym razem tajemniczego (tylko z pozoru) drona, którym Rosja nie pochwaliła się jeszcze światu. Według dostępnych informacji, został zestrzelony w obwodzie dniepropietrowskim przez ukraińskie siły zbrojne, a w wyniku uderzenia o ziemię najpewniej stracił skrzydła.

Czytaj też: Oto nowy flagowy okręt Czarnomorskiej Floty Rosji. Jest nim fregata Admirał Makarow

Zaledwie jedno spojrzenie wystarcza nam na rozpoznanie w tym dronie konstrukcji stałopłatowej. Ta w praktyce wykorzystuje śmigło z przodu do wytworzenia ciągu i wspomaga je skrzydłami, zapewniającymi dodatkową siłę nośną. Tego typu konstrukcja bardzo przypomina nam widoczne na zdjęciu na miniaturce drony Orłan (zwłaszcza te w wersji -10 przez ich rozmiary).

W rzeczywistości jednak nie są to zarówno aż tak sekretne, jak i zaawansowane drony, bo Rosja wykorzystywała je już w m.in. Libii oraz Syrii od 2014 roku. Swoją konstrukcją rzeczywiście odpowiadają Orłanom-10, ale odróżniają się od nich obecnością aż 12 obiektywów skierowanym ku ziemi.

Czytaj też: Tak spisują się pociski Brimstone na ukraińskim froncie

Cel takiego bogatego wyposażenia pozostaje nieznany, ale najpewniej służą one po prostu do mapowania terenu i podglądania działań wroga. Niestety brakuje obecnie informacji na temat tego, co znajduje się wewnątrz tego drona.