Switchblade 300 w akcji, dron kamikadze uderza w rosyjskich czołgistów T-72B3

Switchblade 300 w akcji. Obejrzyjcie, jak dron kamikadze uderza w rosyjskich czołgistów T-72B3

Switchblade 300 to przykład amunicji krążącej produkowanej przez amerykańską firmę AeroVironment. W tej wersji jest to dron kamikadze do zwalczania lekkoopancerzonych celów i żołnierzy, a nie opancerzonych pojazdów, jak potężniejszy Switchblade 600, ale najnowsze nagranie przedstawiające go w akcji wcale nie ukazuje jego bezsensownego użycia. Z pozoru Switchblade 300 w tej akcji na cel objął czołg T-72B3, ale w rzeczywistości miał uderzyć w rosyjskich czołgistów, którzy akurat na nim stali.

Dron kamikadze uderza w rosyjskich czołgistów

Drony kamikadze w postaci Switchblade 300 nie są aż tak imponujące pod kątem swoich możliwości bojowych. Ważą 2,5 kilograma, są napędzane małym silnikiem elektrycznym, rozpędzają się do 160 km/h przy przeprowadzaniu manewrów nurkowania na cele, a w kwestii pułapu wznoszą się na maksymalnie 4600 metrów. Trudno jest go wprawdzie wykryć, a uderzenie z jego wykorzystaniem jest wręcz nie do wykrycia z odpowiednim wyprzedzeniem, ale to Switchblade 600 ze swoją głowicą do niszczenia nawet czołgów imponuje najbardziej.

Czytaj też: Potęga ukraińskiej artylerii na nagraniu. Rosjanie ukryli się w polskim gospodarstwie i zostali rozgromieni

Amerykańska amunicja krążąca Switchblade, drony kamikaze są bronią idealną, Switchblade, dronyu Switchblade, amerykańskie Switchblade,

W przypadku Switchblade 300 operator musi bardzo dokładnie wybierać swoje cele, aby w ogóle im zaszkodzić, ze względu na obecność głowicy wybuchowej o sile rażenia odpowiadającej 40-mm granatowi. Jego eksplozja i towarzyszące jej odłamki są zdecydowanie niebezpieczne, ale tylko wtedy, kiedy trafią na podatny grunt, czyli przede wszystkim blisko odsłoniętego ciała.

Czytaj też: Były ozdobą, ale zawalczyły o wolność Ukrainy. Czołgi T-54 i T-64A z Mariupola skończyły jednak źle

Jak bardzo spotkanie ze Switchblade 300 może zaszkodzić? Jak widać po pierwszej części powyższego nagrania, uderzenie tym rodzajem amunicji krążącej zdecydowanie może doprowadzić do sporej eksplozji. Ta eksplozja nie jest może tak wielka, że zagraża bezpośrednio celom opancerzonym, ale zdecydowanie należy do tych, z których ciężko wyjść cało.

Czytaj też: Czym jest ta tajemnicza broń w rękach Ukraińców? Wyjaśniamy

Zwłaszcza kiedy ktoś znajduje się blisko niej, a tak się składa, że cała czwórka sołdatów znajdowała się bardzo blisko siebie, a trajektoria lotu drona jasno wskazuje, że obrał on na cel jednego z nich. To nagranie jest o tyle ciekawe, że pokazuje cały proces zajścia z punktu widzenia drona – od momentu rozpoczęcia nurkowania na cele aż do ostatnich chwil przed samobójczym uderzeniem.