amerykański radar AN/TPQ-48 , rosyjska artyleria

Jak system GIS Arta pomaga Ukrainie? To dzięki niemu artyleria jest tak skuteczna

Czy słyszeliście już historie o tym, jak ważna w konflikcie Rosja-Ukraina jest artyleria? Zapewne tak, więc z całą pewnością zastanawialiście się, czy tylko okazalszy zasięg sprzętu w rękach Ukraińców odpowiada za te wszystkie sukcesy. Okazuje się, że nie, zważywszy na historie o tym, jak system GIS Arta pomaga Ukrainie.

System GIS Arta pomaga Ukrainie, działając niczym aplikacja do zamawiania taksówek

Jak ważna jest technologia na dzisiejszym polu bitwy? To być może najlepiej obrazuje fakt, że przed inwazją Rosji na Ukrainę agresor rozpoczął wojnę znacznie wcześniej, uderzając w broniący się kraj z poziomu cyfrowego. Wygląda jednak na to, że odcięta od świata Rosja jest obecnie znacznie z tyłu, jeśli idzie o zaawansowanie technologiczne względem wspieranej na całej linii Ukrainy i GIS Arta jest niczym gwóźdź do tej trumny.

Czytaj też: UR-77 Meteoryt – tymi systemami Rosjanie niszczą ukraińskie obszary mieszkalne

Poznaliśmy wersję haubicy M777, M777 Ukraina,
Amunicja do haubic M777

Jak czytamy w raporcie serwisu The Times, ukraińskie oddziały artyleryjskie mają dostęp do tak zwanego systemu GIS Arta. To, w skrócie, zaawansowany system orientacji sytuacyjnej, który opracowali ukraińscy programiści we współpracy z brytyjskimi firmami zajmującymi się mapowaniem cyfrowym. Według dotychczasowych doniesień, ten właśnie system skrócił czas celowania wojska z 20 minut do ledwie dwóch minut, a nawet minuty.

Czytaj też: Amerykańska amunicja krążąca Switchblade. Czy drony kamikaze są bronią idealną?

Jak to możliwe? Wyobraźcie sobie, że Ukraińcy mają teraz w rękach aplikację, która gromadzi informacje ze wszystkich dronów, smartfonów, GPS, radarów i dalmierzy tylko po to, aby bezpośrednio zapewniać informacje na temat pozycji wojsk rosyjskich. Wychodzi jednak znacznie dalej, zapewniając nie tylko precyzyjną lokalizację wroga, ale też wskazując, który oddział powinien zająć się neutralizacją zagrożenia na podstawie jego typu broni.

Czytaj też: Rosyjski pocisk Sarmat. Tym „szatańskim” międzykontynentalnym pociskiem balistycznym straszy Rosja

Tyczy się to nie tylko oddziałów artylerii, ale też tych z moździerzami, pociskami rakietowymi czy dronami, co zapewnia do pewnego stopnia kompleksowy sposób odpowiedzi na rosyjskie działania. Skuteczność tego potwierdzono w dotychczas największej porażce Rosji podczas wojny, czyli próby sforsowania rzeki Doniec.