Transportery M113, Transportery, M113

Transportery M113 wspomagały USA w Iraku i Wietnamie. Teraz będą służyć Ukrainie w walce o wolność

Projektowany w latach 1956-1960 transporter opancerzony M113 był produkowany od 1960 do 2007 roku w wielu wersjach oraz wariantach. Te zasłynęły w przeszłości m.in. podczas walk wojsk amerykańskich w Wietnamie (stąd ich określenie mianem „wietnamskich taksówek bojowych”), a teraz najwyraźniej będą służyć ukraińskim siłom zbrojnym w odpieraniu ataków Rosjan.

Łącznie pięć stanów dostarczy transportery M113 na Ukrainę

W piątek, gubernatorzy stanów Indiana, Missouri, Karolina Północna, Ohio i Wirginia Zachodnia ogłosili, że na prośbę Departamentu Obrony przekażą Ukrainie transportery opancerzone M113 ze swoich flot. Pomoc ta ma związek z ogłoszonym 13 kwietnia pakietem o wartości 800 mln dolarów, który wspominał o dostarczeniu właśnie dwustu egzemplarzy M113. To starzejące się transportery opancerzone, odbiegające wprawdzie jakością i wykonaniem od tych nowoczesnych, ale będące jednocześnie bardzo użyteczne w wielu scenariuszach.

Czytaj też: Rosyjska samobieżna armatohaubica 2S3 Akacja jako działo szturmowe. Sens to ma, ale bardzo „rosyjski”

Pogoda w ostatnich tygodniach nas nie rozpieszcza, co tyczy się też Ukrainy, gdzie deszcz łączy się z niskimi temperaturami i generuje w wielu miejscach błoto, które znacznie ogranicza ruchy wojsk lądowych. W błocie pojazdy może nie tyle grzęzną na potęgę, ale ich mobilność jest znacznie ograniczona, a zapasy paliwa wytracają się szybciej niż normalnie.

Czytaj też: Opisujemy bojowy dron Bayraktar Akinci, czyli dzieło ludzi stojących za słynnym Bayraktar TB2 w Ukrainie

Amerykański M113 waży bowiem znacznie mniej od czołgów i nowszych transporterów, co odbija się na jego zaawansowaniu i opancerzeniu (aluminium klasy lotniczej radzi sobie głównie z 7,62 mm amunicją). Jednak dzięki swojej wadze mógłby w praktyce zapewniać siłom zbrojnym tego kraju lepszy transport i ochronę przed ogniem z broni strzeleckiej i np. odłamków z ostrzału artyleryjskiego.

Czytaj też: Rosyjskie drony w Ukrainie. Jakie bezzałogowce traci agresor i co one potrafią?

Rzecznik Gwardii Narodowej Karoliny Północnej powiedział, że M113 to świetny, utylitarny pojazd, który służył w Iraku z jednostkami gwardii stanu i nadal jest utrzymywany na służbie. Niestety nie wiemy, jakie dokładnie wersje M113 otrzyma Ukraina, ale pewne jest, że ze świeżą dostawą sprzętu broniący się będą jeszcze skuteczniej walczyć o przyszłość Ukrainy, jak i całej Europy, odbijając kolejne tereny zajęte przez Rosjan.