samobieżnej artylerii 2S22 Bogdana, 2S22 Bogdana

Pierwsze udokumentowane użycie samobieżnej haubicy 2S22 Bogdana. To całkowicie ukraińskie dzieło

W latach 2015-2018, ukraińska firma Kharkiv Tractor Plant rozpoczęła prace nad nowym rodzajem uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Nieczęsto mieliśmy okazję o niej usłyszeć, ale jako że w sieci pojawiło się właśnie pierwsze udokumentowane użycie samobieżnej haubicy 2S22 Bogdana w wojnie z Rosją, nie mogliśmy darować sobie tej okazji na mały opis. Zwłaszcza że oficjalnie nie została ona wprowadzona na służbę.

Ukraina korzysta z rodzimej samobieżnej haubicy 2S22 Bogdana. To najpewniej jedyny egzemplarz tego sprzętu w takim stanie

W obecnych czasach globalizacji często zapominamy o tym, jak ważne jest wspieranie polskich, rosnących w siłę firm i o tym, jak ważne w tym wszystkim jest dbanie o to, aby nasze Wojsko Polskie miało dostęp do możliwie największej liczby sprzętu rodzimej produkcji. Jest to spowodowane zarówno utrzymaniem budżetu w obiegu w granicach naszego państwa, jak i dążeniem do zadbania o utrzymanie możliwie najszybszej i najtańszej drogi do naprawy danego sprzętu czy dostępu do części zamiennych. Dla Ukrainy samobieżna artyleria 2S22 Bogdana jest właśnie takim rodzajem sprzętu.

Czytaj też: Powstały autonomiczne drony sadzące drzewa. Ich szybkość działania powala na kolana

Powyżej możecie obejrzeć moment strzelania z 155-mm haubicy zamontowanej na sześciokołowym podwoziu KrAZ-6322, które napędza 420-konny silnik. W pojeździe znajduje się zarówno opancerzona kabina, jak i magazyn na około 20 pocisków, różnego rodzaju. Cechuje ją zautomatyzowany system ładowania, szybkostrzelność do 6 pocisków na minutę, obsługa poprzez system kierowania ogniem firmy Siemens oraz zasięg na poziomie od 0,78 do 40 kilometrów (przy zastosowaniu pocisków HE/AP), który można jednak rozszerzyć, wykorzystując pociski rakietowe.

Czytaj też: Gwiazda przetrwała potężną eksplozję. Teraz zaobserwował ją teleskop NASA

Skąd mamy pewność, że to akurat 2S22 Bogdana? Bo jej pierwsza publiczna demonstracja odbyła się podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie w 2018 roku, a próby ogniowe przeprowadzono po raz pierwszy w październiku 2021 roku. Szybko więc sprzęt trafił na front, gdzie przejdzie najcięższe próby, obsługiwany przez załogę składającą się z 5 specjalistów.

Czytaj też: Księżyc jest źródłem cennych zasobów, a naukowcy mają pomysł na ich wykorzystanie

Warto wspomnieć, że najpewniej Ukraina do tej pory stworzyła wyłącznie jeden egzemplarz 2S22 Bogdana (ten na filmie jest dokładnie tym z parady), który można wykorzystywać w bitwie, więc patrzymy właśnie na unikat. Unikat, który przed tym nagraniem producent ponoć zniszczył tylko po to, aby nie wpadł w ręce Rosji, ale po odbiciu terenu sprzęt ponownie jest w rękach Ukrainy i przywrócono go do działania.