Ukraińcy zniszczyli rosyjskie stanowisko moździerzowe,

Ukraińcy zniszczyli rosyjskie stanowisko moździerzowe. Wrogowie aż prosili się o kontratak

Rosyjskim oddziałom przydałby się szybki kurs kamuflażu – nawet do obejrzenia na YouTube. Patrząc na najnowszy przykład tego, jak Ukraińcy zniszczyli rosyjskie stanowisko moździerzowe, trudno wyobrazić sobie gorsze miejsce na jego rozstawienie i czynne wykorzystywanie.

Akcja jak z podręcznika – rozpoznanie, kontratak i celne trafienia. Tym razem Ukraińcy zniszczyli rosyjskie stanowisko moździerzowe

Nieczęsto jest nam dane podejrzeć cały proces tak zwanego „ognia przeciwbateryjnego”, czyli po prostu zniszczenia wrogiego stanowiska artyleryjskiego. Poniższe 21-sekundowe nagranie jednak to właśnie przedstawia, pokazując w pierwszych sekundach zlokalizowanie rosyjskiego oddziału, przeprowadzającego ostrzał z wykorzystaniem moździerza. O ile samo wypatrzenie ich dronem było proste, to przeprowadzenie ostrzału musiało być jeszcze łatwiejsze.

Czytaj też: Obejrzyjcie, jak Javelin startuje i niszczy rosyjski opancerzony wóz piechoty BMP-2

„Podajcie mi koordynaty jedynego domu z niebieskim dachem” – takie hasło padło zapewne w ukraińskim oddziale artyleryjskim po wstępnym rozpoznaniu. Na efekt nie trzeba było długo czekać, bo ukraińska artyleria natychmiast podjęła próby zniszczenia oddziału rosyjskiego i choć materiał ukazuje rzeczywiście kilka niecelnych wystrzałów, tak jeden z nich wreszcie trafił w stanowisko moździerzowe, niszcząc je.

Czytaj też: Przeciwokrętowe pociski Harpoon dla Ukrainy. Opisujemy lek na przytłaczającą potęgę marynarki Rosji

Nie wiadomo, co stało się z samymi Rosjanami, ale zważywszy na naturalny odruch ucieczki po tym, jak zrozumieli, że są na celowniku ukraińskiej artylerii, zapewne długo w tym miejscu nie pozostali, a sprzęt zwyczajnie zostawili. W ostatnich chwilach nagrania możemy podejrzeć stan budynku i stanowiska po pewnym czasie od rozpoczęcia ostrzału. W grę wchodzi (najpewniej) przynajmniej kilkadziesiąt minut, zważywszy na to, że początkowo oświetlające okolice słońce już zaszło.