Bomba zrzucona przez ukraiński dron Punisher, rosyjski skład amunicji

Bomba zrzucona przez ukraiński dron Punisher zniszczyła rosyjski skład amunicji

Chociaż Ukraina otrzymała całą masę dronów wszelkiego rodzaju, to ma też w czynnej służbie zamówione wcześniej drony Bayraktar TB2 oraz produkowane za sprawą rodzimego przemysłu m.in. drony Punisher. Wspominam o tym nie bez powodu, bo to właśnie jeden z Punisherów nagrał moment, w którym niszczy rosyjski skład amunicji jedną celnie zrzuconą bombą.

Produkowany w Ukrainie dron Punisher jest w stanie zrzucać bomby na nieświadomych zagrożenia Rosjan. Przykład tego możecie obejrzeć poniżej

Dron Punisher to przykład superlekkiego stałopłata o rozpiętości skrzydeł rzędu 2,29 metrów, który jest utrzymany w szarym kolorze. Możliwości? W praktyce może wznosić się na wysokość prawie 400 metrów na 90 minut, aby doczekać się idealnego momentu na przeprowadzenie ataku w cel oddalony od operatora o prawie 45 kilometrów.

Czytaj też: Poznaliśmy wersję haubicy M777 i wykorzystywaną przez Ukrainę amunicję

Według danych UADynamics, dron Punisher rozpędza się do nawet 55 m/s, zachowując bardzo niski poziom generowanego hałasu za sprawą silnika elektrycznego. Dodatkowo jest ponoć na tyle mały, że nie wykrywają go żadne radary. Swoje misje może realizować z przytroczoną do korpusu bombą o wysokiej sile rażenia, która może zniszczyć oddziały i pojazdy w promieniu 50 metrów od miejsca wybuchu.

Czytaj też: Brimstone dla Ukrainy. Czym są te brytyjskie pociski?

Wszystkie bomby są uwalniane z pokładowych mechanizmów automatycznie po namierzeniu celu. Mogą być ustawione w tryb ataku odłamkowego lub wygenerowania kuli ognia, więc Ukraińcy mogą precyzyjnie dobrać sposób działania efektora zależnie od celu. W przypadku tego najświeższego bombardowania, dron wykorzystał tradycyjną dla siebie 2-kilogramową niekierowaną bombę UB-75HE o precyzji do 4 metrów.

Czytaj też: Obejrzyjcie jak ukraiński dron bombarduje rosyjski czołg T-90

Powyżej możecie zobaczyć drona i bombę w akcji podczas niszczenia rosyjskiego składu amunicji. Ten został wysadzony i całkowicie zniszczony, co potwierdzają zarówno wybuchy, jak i snopy dymu, które jasno wskazują, że to, co Rosjanie zgromadzili w tym miejscu, zaliczyło „transfer do chmury”.