Ukraiński T-84U Opłot, nietypowy czołg

Ukraiński T-84U Opłot na froncie. Dlaczego to tak nietypowy czołg?

T-84U to czołg, o którym nie mieliśmy jeszcze okazji pisać, ale właśnie nadarzyła się ku temu świetna sposobność. W mediach społecznościowych znajdziemy bowiem potwierdzenia, że ukraiński T-84U Opłot na froncie czynnie działa i rzeczywiście bierze udział w wojnie, jako potężniejsza wersja eksportowa Opłot-M.

Nietypowy ukraiński T-84U Opłot na froncie. Najpewniej to jeden z kilkunastu, a może nawet jedynie kilku istniejących obecnie egzemplarzy

T-84 bazuje na T-80, który z kolei ma swoje korzenie w projekcie T-64. Jego produkcja trwa od 1994 roku i obecnie jest to czołg podstawowy na służbie Ukrainy. Jego projekt obejmuje przede wszystkim elementy produkcji ukraińskiej, bo aż 98% części wykorzystywanych do jego stworzenia jest produkowanych w kraju.

Czytaj też: Rosyjskie czołgi T-14 Armata. Cudo na papierze, ale na froncie nadal ich nie ma

Czołg T-84 doczekał się nawet wersji eksportowej – Opłot-M, która pod kątem zaawansowania ustępuje wersji T-84U Opłot, czyli tej na powyższym materiale. Nagranie jest jednym z tych bez szczegółowego opisu czy dowodów na to, że zostało wykonane w ostatnich dniach, ale patrząc po roślinach, najpewniej rzeczywiście nagrano to ujęcie (i udostępniono na TikToku) w tym miesiącu.

Czytaj też: Rosyjskie wyrzutnie rakiet TOS-1. Przerażające, ale niepozbawione ogromnych wad

T-84U Opłot to najnowsza wersja czołgu tego typu, która miała za zadanie wyeliminować liczne problemy techniczne m.in. wersji T-80UD. Wiemy, że w 2019 roku koncern Ukroboronprom doczekał się kontraktu na ulepszenie właśnie nieokreślonej liczby T-80UD do wersji T-84U Opłot. Do tej pory nie wiadomo, jak wiele egzemplarzy udało się zmodernizować.

Czytaj też: Opisujemy rosyjski czołg T-90, który w najlepszej wersji T-90M Proryw-3 uległ Ukrainie

W najnowszej wersji T-84 zadbano o lepszy system celowniczy, system nawigacji i osprzęt łączności, gwarantując czołgowi wyższą mobilność poprzez wymianę silnika. Na powyższym nagraniu zdecydowanie ukazano wersję T-84U Opłot, na co wskazuje inne rozmieszczenie płytek pancerza reaktywnego, jak i brak wysokiego przyrządu obserwacyjnego dowódcy.