wieloprowadnicowe wyrzutnie, BM-21 Grad, wieloprowadnicowe wyrzutnie BM-21 Grad,

Tak wieloprowadnicowe wyrzutnie BM-21 Grad zwalczają rosyjskie siły. Nowe nagranie ukazuje szczegóły

Zapewne już nie raz słyszeliście o być może najbardziej rozpoznawalnych wyrzutniach z czasów ZSRR, jakimi są wieloprowadnicowe wyrzutnie BM-21 Grad. Te służą kilkudziesięciu państwom, co tyczy się Polski, Rosji i właśnie Ukrainy, która robi z nich odpowiedni użytek. Najnowsze nagranie tylko to potwierdza.

Dwa rosyjskie transportery BTR-80 oraz ich załogi przekonały się o tym, jak wiele szkód mogą wyrządzić wieloprowadnicowe wyrzutnie BM-21 Grad

Trudno precyzyjnie oszacować liczbę wyrzutni BM-21 Grad na uzbrojeniu Ukrainy, ale z całą pewnością idzie ona w setki. Jednak to i tak nie sprawia, że są one powszechnie wykorzystywane na froncie i jednocześnie nagrywane, bo tak naprawdę do tej pory nie doczekaliśmy się zbyt wielu materiałów z nimi w roli głównej. Jeden z nowszych, który pojawił się w sieci przełamuje jednak tę passę, ukazując moment przeprowadzania ostrzału, jak i jego efekty.

Czytaj też: Oto nowy flagowy okręt Czarnomorskiej Floty Rosji. Jest nim fregata Admirał Makarow

Wyrzutnia BM-21 Grad wykorzystuje najczęściej rakiety M-21OF kalibru 122,4 mm o długości 2870 mm i masie 66 kilogramów. Te są w stanie uderzać w cele oddalone o maksymalnie 20,4 km i niszczyć je swoimi głowicami odłamkowo-burzącymi. Ich skuteczność potwierdziło zniszczenie dwóch rosyjskich BTR-80, czyli współczesnych, na tle powszechnych BMP, opancerzonych wozów bojowych piechoty.

Czytaj też: Naprowadzane laserowo pociski APKWS II dla Ukrainy. Co potrafi ta konwersja pocisków Hydra 70?

Są one produkowane od 1984 roku, a ich opancerzenie sprowadza się do stalowych paneli o wytrzymałości przeciwko amunicji kalibru 12,7 mm, więc trafienie ich pociskiem wyrzutni Grad z całą pewnością skutecznie je eliminuje. Warto też wspomnieć, że BTR-80 może przewozić 8-osobowy oddział żołnierzy, angażując jednocześnie 3-osobową załogę, co jasno wskazuje na straty, jakie w tylko tym ataku poniosła Rosja.