zakłady Azowstal,

Tak wyglądają zakłady Azowstal, które Rosja atakuje „deszczem ognia”

Zapewne słyszeliście o dążeniu Rosji do przejęcia miasta Mariupol, nad którym od trzech miesięcy ukraiński oddział utrzymuje kontrolę, dzięki ochronie zapewnianej przez zakłady Azowstal. Powstało już wiele legend na temat walczących tam obrońców, a nawet samego kompleksu obejmującego bunkry, a dzięki nowoczesnej technologii możemy sprawdzić, jak wyglądają teraz zakłady Azowstal.

Zakłady Azowstal to ostatni bastion obrony Mariupola. Ukraińscy bohaterowie walczą mimo opłakanej sytuacji

Kompleks Azowstal jest obecnie pod kontrolą Ukrainy, co Rosja chce zmienić za wszelką cenę. Na całe szczęście z bunkrów ewakuowano już ludność cywilną, która wcześniej zdołała się schronić w tym właśnie miejscu, ale nawet mimo niej Rosja dopuszczała się zatrważających bombardowań tego miejsca.

Czytaj też: Radziecki Mi-12, czyli historia o tym, jak największy helikopter na świecie stał się bezużyteczny

Jednak nawet wykorzystanie specjalnych bomb penetrujących nie pozwoliło agresorowi złamać ducha obrońców mimo coraz gorszej sytuacji w zakładach. W ciągu ostatnich dni Rosja wykorzystała nawet termit do ostrzału zakładu, czyli poniekąd stworzyła nad Azowstalem „deszcz ognia”, przynoszący ogrom zniszczeń i cierpienia ( termin jest jedną z najbardziej niebezpiecznych broni zapalających). Więcej o niej przeczytacie tutaj: rosyjski termit, czyli deszcz ognia z pocisków 9M22S i wyrzutni Grad.

Czytaj też: Czym są PPZR Piorun? W nasze rodzime zestawy rakiet przeciwlotniczych uwierzyło nawet USA

12 maja satelicie firmy Maxar Technologies udało się wykonać zdjęcia ukraińskiej huty, która przez ostatnie kilka lat miała być przygotowywana na wypadek wojny. Jak widać powyżej, zniszczenia są ogromne i choć trudno opisać to słowami, załamane dachy budynków oraz powierzchnia ziemi spowita w popiele mówią same za siebie.