Ukraińskie drony postrachem Rosjan, zniszczenie dwóch BMP-3

Ukraińskie drony postrachem Rosjan. Obejrzyjcie zniszczenie dwóch BMP-3

BMP-3 to jedne z powszechnie stosowanych przez Rosjan bojowych wozów piechoty, będące zupełnie nową generacją sprzętu tego typu (nie tak jak BMP-2, który był jedynie ulepszonym BMP-1). Łatwo je rozpoznać i najwyraźniej również łatwo wyeliminować, co potwierdza najnowsze nagranie, które ukazuje zniszczenie dwóch BMP-3.

Ukraińskie drony w akcji. Tym razem pozwoliły nam obejrzeć zniszczenie dwóch BMP-3

Jak sama nazwa wskazuje, BMP-3 będący radzieckim bojowym wozem piechoty służy nie tylko do przewozu żołnierzy na front, ale też do ostrzeliwania wrogich pozycji. Dokonuje tego z wykorzystaniem dosyć bogatego uzbrojenia, bo m.in. 100-mm i 30-mm armaty (kolejno 2A70 i 2A72). Jest jednocześnie jednym z podstawowych sprzętów (obok czołgów), które mogą pomóc Rosjanom w utrzymaniu obecnych i zdobywaniu kolejnych pozycji.

Czytaj też: Czym są PPZR Piorun? W nasze rodzime zestawy rakiet przeciwlotniczych uwierzyło nawet USA

Nie jest to jednak aż tak opancerzony sprzęt, jak np. czołgi. Musimy pamiętać, że opancerzenie BMP-3 (produkowanego od 1987 roku) stanowi stal, dzięki której w praktyce ten wóz jest w stanie wytrzymać maksymalnie ostrzał z amunicji kalibru 12,7 mm. Nie dziwi więc fakt, że zrzucone na te wozy piechoty bomby z drona zniszczyły zupełnie pierwszy i znacznie uszkodziły drugi BMP-3.

Czytaj też: Opisujemy rosyjskie okręty podwodne Kilo i pociski Kalibr. To one zagrażają Ukrainie

Pokazuje to ogromny potencjał dronów w obecnym konflikcie, które oczywiście mogą czuć się do pewnego stopnia bezkarne, jeśli w okolicy nie ma żadnych przeciwlotniczych systemów. To właśnie sprawia, że Ukraińcy mogą zarówno realizować rozpoznanie, jak i (skutecznie) atakować zlokalizowane cele bez większego problemu.