Zmodernizowana wyrzutnia BM-27 Uragan 'Buriewij', wyrzutnia BM-27 Uragan

Zmodernizowana wyrzutnia BM-27 Uragan 'Buriewij’ dostrzeżona w Ukrainie. To efekt współpracy z Czechami

Systemy artylerii rakietowej BM-27 Uragan nie są niczym nowym. Ich produkcja miała miejsce już w 70. latach ubiegłego wieku, a z racji korzeni w ZSRR, te wyrzutnie wieloprowadnicowe niekierowanych pocisków ostały się nie tylko w Rosji, ale też państwach powstałych po rozbiciu Związku Radzieckiego. Stąd ich obecność w ukraińskich rękach, ale nie jest to taka zwyczajna wersja, a Buriewij, czyli zmodernizowana wyrzutnia BM-27 Uragan.

Ukraiński Buriewij na froncie. To zmodernizowana wyrzutnia BM-27 Uragan

W 2018 roku Ukraina oraz Czechy rozpoczęły współpracę, która miała za zadanie zmodernizować BM-27 Uragan do wariantu „Buriewij”. Najważniejsza zmiana? Wymiana podwozia samochodu z czteroosiowego ciężarowego ZIŁ-135ŁM na Tatra 815 z napędem 8×8. Wyrzutni z kolei nie tknięto, więc to nadal 9P140, czyli blok szesnastu pięciometrowych prowadnic, ale w ramach tej modernizacji postarano się również o nowocześniejsze systemy.

Czytaj też: Opisujemy czeskie RM-70 Vampire, czyli wieloprowadnicowe Wampiry używane w Ukrainie

Mowa o cyfrowym systemie kierowania ogniem i pozycjonowania GPS/INS, co uzupełniono szerokopasmową kodowaną łącznością cyfrową. To trio sprawia, że BM-27 Uragan 'Buriewij’ może wykorzystywać bezpośrednio dane uzyskiwane przez np. drony, a na dodatek współpracować z systemami zarządzania polem walki. Można więc uznać, że mimo swojego wieku, te warianty BM-27 są dosyć nowoczesne.

Czytaj też: Opisujemy wycofane ze służby czołgi T-62. To one wróciły niedawno na front po stronie rosyjskiej

Wariant podstawowy BM-27 dla porównania

Brak modernizacji wyrzutni oznacza jednak, że wyrzutnie BM-27 Buriewij mogą wykorzystywać przede wszystkim standardowe pociski kalibru 220 mm. Mowa przede wszystkim o szeregu wariantów pocisków z rodziny 9M- o zasięgu do 35 kilometrów. Warto jednak wspomnieć o tym, że ukraiński przemysł wojskowy rozwijał w ramach programu Tajfun-2 rodzime zaawansowane pociski o zasięgu 65 kilometrów.