Ukraińskie miny w akcji

Oto jak ważne są miny. Jedna zmiotła czołg przewodzący rosyjskiej kolumnie. To nasuwa ważne pytanie

Chociaż czołgi to przykład pancernych pojazdów, które nie jest łatwo uszkodzić, a tym bardziej zniszczyć, to umiejętnie ulokowana mina przeciwpancerna zdecydowanie jest w stanie im zaszkodzić. Wprawdzie efektów poniższego nagrania nie widzimy, ale wedle źródła, w ramach tej eksplozji czołg przewodzący rosyjskiej kolumnie został dosłownie zmieciony z drogi.

Ukraińska mina miała zmieść czołg przewodzący rosyjskiej kolumnie

Miny przeciwpancerne są jedynym rodzajem broni tego typu, które wykorzystuje Ukraina, o ile pominiemy improwizowane ładunki wybuchowe wszelkiego rodzaju. Rosja z kolei nigdy nie podpisała żadnego traktatu w tej sprawie, więc swobodnie zaminowuje nawet cywilne obiekty, co jest kolejnym fragmentem układanki w kwestii tego, jakie państwo możemy uznać bezwzględnie za to „dobre” i to pomijając sprawę bronienia się.

Czytaj też: Zmodernizowana wyrzutnia BM-27 Uragan 'Buriewij’ dostrzeżona w Ukrainie. To efekt współpracy z Czechami

Wiemy, że Ukraińcy poza swoimi zapasami min przeciwpancernych mają też dostęp do min przekazanych przez Niemcy. W ramach prezentu od Budenswehry, kilka tygodni temu Ukraina otrzymała pakiet, który obejmował 1600 przeciwburtowych min przeciwpancernych DM22 i 3000 tradycyjnych min przeciwpancernych DM31.

Są spore szanse, że eksplozję powyżej spowodowała jedna z nich, choć to oczywiście tajemnica, na którą odpowiedzi nigdy nie poznamy. Pewne jest jednak, że po takim incydencie rosyjski konwój do celu dojechał wolniej… albo wcale. Strach przed kolejnymi minami to bowiem jedno, ale ukraińscy artylerzyści spoglądający na tak wielu Rosjan w jednym miejscu z pewnością nie pozwolą im ot tak przejechać dalej.

Czytaj też: Oto lądowy gąsienicowy pojazd bezzałogowy z kierowanymi rakietami

Jeśli zainteresowaliśmy Was tematem min DM22 „PARM”, koniecznie zajrzyjcie tutaj. „PARM” jest skrótem od Panzerabwehrrichtmine, który określa właśnie typ miny i w tłumaczeniu oznacza minę przeciwburtową. Tej nie układa się bezpośrednio na drodze, po której mogą przejechać wrogie pojazdy, a obok niej i w odpowiedniej odległości. Wszystko to dzięki bazowaniu nie na materiale wybuchowym, a małych przeciwpancernych rakietach stabilizowanych płetwami.