rosyjskiego transportera opancerzonego

Ostatni przejechany metr rosyjskiego transportera opancerzonego. Ogromna eksplozja o tym przesądziła

Jeśli zastanawia Was to, czym są improwizowane ładunki wybuchowe (IED), to najlepiej wyobrazić sobie bezużyteczną (zwykle) amunicję do ciężkich dział w roli min. Tego typu uzbrojenie nie jest niczym nowym na froncie. Już w konfliktach XX wieku używano ich na potęgę, korzystając z pocisków artyleryjskich, bomb lotniczych, głowic torpedowych czy wszelkiego rodzaju niewypałów, które postanowiono jakoś wykorzystać. Wspominam o tym nie bez przyczyny, a przez to, że IED były najpewniej tym, co zakończyło historię rosyjskiego transportera opancerzonego.

Wielka eksplozja wyznaczyła kres podróży tego rosyjskiego transportera opancerzonego

Improwizowane ładunki wybuchowe są tanim i z reguły skutecznym sposobem niszczenia wrogich oddziałów, co w przypadku sytuacji w Ukrainie wykorzystuje się szeroko do eliminowania rosyjskich konwojów. Widzieliśmy już kilka z nich w akcji i tym razem mamy dla Was coś być może najbardziej efektownego, co spotkało sprzęt, który zdecydowanie jest podatny na tego typu pułapki.

Czytaj też: Ukraiński system przeciwpancerny Korsarz w akcji. Obejrzyjcie, jak niszczy rosyjski BTR-80

Powyżej możecie obejrzeć nagranie z drona, na którym rosyjski transporter opancerzony wjeżdża bezpośrednio na ładunek wybuchowy podczas przemierzania lasu. Tego typu pułapki zwykle są odpowiednio skrywane pod m.in. niewielką ilością ziemi czy liści, przez co eksplozja zawsze wydaje się wręcz ogromna przez tumany dymu i kurzu, które jej towarzyszą.

Czytaj też: Czym jest Iris-T SLM? Opisujemy pierwszy „przełomowy” sprzęt wojskowy dla Ukrainy od Niemiec

Trudno jednak nie zauważyć najważniejszego – wielkiej kuli ognia unoszącej się w epicentrum eksplozji, która zebrała solidne żniwo, bo jeśli dokładniej się przyjrzycie, zobaczycie całą masę elementów transportera wyrzuconych w powietrze. Trudno się temu dziwić, bo ten nieokreślony BTR (po prostu rosyjski transporter opancerzony) nie występuje w wersji MRAP, czyli tej stworzonej specjalnie do radzenia sobie z minami.

granatnik RGW-90, współczesny rosyjski transporter opancerzony BTR-80, rosyjski transporter opancerzony BTR-80

Czytaj też: Spójrzcie co bezpośrednie uderzenie z artylerii robi z rosyjskim czołgiem T-72B

Przykładowo, w Ukrainie Rosja często wysyła się na front ośmiokołowe BTR-80, które transportują nie tylko wielu żołnierzy (do 8), ale też mogą przeprowadzić ataki ze swojego wielkokalibrowego karabinu maszynowego 14,5 mm i pojedynczego karabinu maszynowego 7,62 mm. Ten sprzęt wykorzystuje również Ukraina i trudno się temu dziwić, zważywszy na produkcję realizowaną od 1984 roku. BTR-80 jest stosownie opancerzony, ale jego możliwość pływania jednoznacznie zdradza, że nie jest to pancerz szczególnie imponujący.