rosyjskiego czołgu T-72B3

Ukraińcy pokazują, jak driftować czołgiem, a dokładnie – przejętym rosyjskim T-72B3

Czy czołgi mogą driftować? Oczywiście że tak! Zwłaszcza kiedy jadą po śniegu lub błocie, a ich gąsienice są pozbawione gumowych nakładek. Czy to ma sens? Niewielki, ale najwyraźniej dla zabawy i testów Ukraińcy pokazali na niedawnym nagraniu, jak driftować czołgiem. Nie był to jednak byle jaki czołg, a ten zdobyczny.

Poniżej możecie obejrzeć ukraińskie nagranie pokazujące, jak driftować czołgiem

Rosyjskie czołgi T-72B3 to jeden z nowszych wariantów radzieckiego T-72. W tym konkretnym przypadku, w grę wchodzi zmodernizowana wersja T-72B z ubiegłej dekady, która dostała przede wszystkim nowszy celownik i ulepszenie opancerzenia reaktywnego. Warto też wspomnieć, że T-72B3 są, obok T-72B3M i T-72 SIM-3, pierwszymi z rodziny T-72 z armatami 2A46M-5, a nie 2A46M. Dzięki m.in. temu ulepszeniu mogą strzelać wieloma rodzajami pocisków (w tym przeciwpancernymi) do celów oddalonych o maksymalnie 3000 metrów.

Czytaj też: Okręty podwodne nowej generacji USA będą straszyć nuklearnymi pociskami

Jak widać powyżej, wykonany przez ten czołg drift robi wrażenie, ale w praktyce trudno nazwać tego typu manewr specjalnie przydatnym. Oczywiście można wyobrazić sobiego jako typowy ofensywny lub unikowy ruch, ale nie niesie to za sobą odpowiednio dużej wartości.

Czytaj też: Oto jak ważne są miny. Jedna zmiotła czołg przewodzący rosyjskiej kolumnie. To nasuwa ważne pytanie

Tego typu manewr, zwłaszcza w trudniejszym terenie, mógłby skończyć się nieprzewidywalnym zachowaniem czołgu i to nie tylko jego nieodpowiednim obróceniem. W praktyce czołg podczas takiego ruchu może po prostu wywrócić się, kiedy teren będzie naprawdę wymagający, bo praw fizyki nie oszuka nawet kilkudziesięciu tonowy kawał stali.

Czytaj też: Oto lądowy gąsienicowy pojazd bezzałogowy z kierowanymi rakietami

Dodatkowo, jako że wieża jest zupełnie niezależna (w myśl obrotu) od podstawy, lepiej jest już obrócić ją z lufą i nie zaburzać działania podsystemów celowniczych.