Ukraińska haubica holowana M777 zniszczyła dwa rosyjskie bojowe wozy piechoty

Ukraińskie oddziały artyleryjskie mają od kilku tygodni dostęp do amerykańskich haubic holowanych M777. Nie jest to byle jaki, poradziecki sprzęt, a opracowane pierwotnie przez brytyjską firmę dzieło, które w praktyce nie ma sobie równych przez kilka unikalnych cech z wagą na czele. Jak widać po raz kolejny już, ich skuteczność jest ogromna i zniszczone dwa rosyjskie bojowe wozy piechoty są tego świetnym potwierdzeniem.

W pojedynku M777 kontra BMP zwycięzca może być tylko jeden

Do tej pory rosyjskie fabryki stworzyły dziesiątki tysięcy BMP, czyli bojowych wozów piechoty. Trwało to wprawdzie kilka dekad, ale liczba wyprodukowanych sprzętów i tak niezmiennie robi wrażenie, choć oczywiście znaczna część wyprodukowanych BMP trafiła do innych państw po rozpadzie ZSRR lub w ramach eksportu.

Czytaj też: Opisujemy czeskie RM-70 Vampire, czyli wieloprowadnicowe Wampiry używane w Ukrainie

Na powyższym nagraniu trudno określić dokładną wersję obu zaparkowanych i zapewne pozbawionych załóg rosyjskich BMP, ale patrząc po eksplozjach i całkowitym zniszczeniu obu sprzętów, są szanse, że w grę wchodziły te nieco bardziej zaawansowane (czyt. lepiej uzbrojone). Mowa więc o BMP-2 lub nawet BMP-3, których arsenał jest znacznie bogatszy od tego, z czym radzą sobie BMP-1.

Czytaj też: Opisujemy wycofane ze służby czołgi T-62. To one wróciły niedawno na front po stronie rosyjskiej

Dla przypomnienia, w latach 60. ubiegłego wieku Sowieci zaprojektowali „mini-czołg” z możliwością transportowania piechoty, bo tak właśnie BMP-1 wygląda. Przypomina po prostu czołg, ale z bardzo skromnym opancerzeniem i uzbrojeniem, ale za to okazałą przestrzenią dla żołnierzy. Jednak nawet najlepszy pancerz nie jest w stanie zablokować pocisku artyleryjskiego.

Opisujemy potężne haubice FH70, haubice FH70, FH70,

Czytaj też: Powietrzny Wojownicy dla Ukrainy. Opisujemy drony MQ-1C Gray Eagle, czyli alternatywę dla Bayraktarów

W przypadku M777 zachwycających niską wagą i ogólnym zaawansowaniem, celne i bezpośrednie trafienie wozu bojowego o znanej lokalizacji, nie jest aż tak trudne. Wiemy z kolei, że USA przekazało Ukrainie nie podstawową wersję haubicy, a wariant M777A2, czyli ulepszenie M777A1 o możliwość wykorzystywania amunicji precyzyjnej (np. Excalibur) za sprawą dodatku APIAFS. Samo ulepszenie M777A1 wprowadziło do M777 głównie cyfrowe dodatki, ale bardzo potrzebne, bo dodatkowe źródło zasilania, GPS, system nawigacji inercyjnej, radio, wyświetlacz GDU oraz SCA.