samoloty szturmowe Su-25

Obejrzyjcie ukraińskiego pilota Su-25 w akcji. Uzbrojenie obejmuje przepotężne rakiety S-25

Samoloty szturmowe Su-25 regularnie pojawiają się w akcji na Twitterze i ledwie wczoraj do sieci wpadło nowe unikalne nagranie z kabiny, które ukazuje ukraińskiego pilota Su-25 w akcji. Ten lata w dosyć wyjątkowej konfiguracji, bo z niekierowanymi pociskami S-25 kalibru 340 mm.

Najnowsze nagranie pokazuje ukraińskiego pilota Su-25 w akcji

Na ledwie 21 sekundowym nagraniu z kabiny pilota możecie podejrzeć kilka imponujących szczegółów. Już w drugiej sekundzie systemy samolotu dają znać pilotowi o potencjalnym zagrożeniu w postaci pocisku przeciwlotniczego (stąd czerwona lampka), na którą Ukrainiec reaguje błyskawicznie, rozpoczynając manewry wymijające i aktywując flary, które mają zmylić pociski naprowadzane termicznie. Następne sekundy pokazują kilka ujęć z innych, równie wymagających manewrów.

Czytaj też: Najbardziej niszczycielskie okręty świata. Oto trzech kandydatów

Pod skrzydłami ukraińskiego Su-25, który z dumą lata ze swoimi barwami, widzimy też pociski S-25 powietrze-ziemia na wyrzutniach O-25 z miejscem na jeden pocisk każda. Te pociski występują w łącznie czterech wersjach z nawet głowicami penetracyjnymi oraz kierowanymi na cel naświetlany laserem. Jak sugeruje ich średnica rzędu 340 mm oraz waga na poziomie 370 kg, nawet pomimo tego, że nie są to najnowsze pociski, to z całą pewnością mogą zniszczyć wiele.

Czytaj też: Ukraińska haubica holowana M777 zniszczyła dwa rosyjskie bojowe wozy piechoty

Już wielokrotnie opisywaliśmy dla Was najważniejsze cechy Su-25, więc i tym razem zrobimy krótki przegląd tych maszyn. Nie są to myśliwce, a tak zwane samoloty szturmowe, które w ewentualnej potyczce powietrznej z zaawansowanym myśliwcem przewagi powietrznej oraz wyszkolonym pilotem za jego sterami, z całą pewnością zostałyby zestrzelone. Su-25 powstały bowiem z myślą o atakowaniu celów naziemnych – stąd obecność działka na nosie, czy stosunkowo niewielkich możliwości lotu, bo te zamykają się w prędkości maksymalnej rzędu 950 km/h i pułapie na poziomie 7000 metrów.