pierwsze nagranie walki powietrznej Ukrainy i Rosji, pojedynek Su-25

Wyjątkowe nagranie z kabiny lecącego ukraińskiego Su-25. Musicie to obejrzeć

Po kilku godzinach od naszego artykułu, w którym opisywaliśmy wyjątkowy przelot MiGa-29 nad prorosyjskimi separatystami i narzekaliśmy na brak takich widoków od lutego, dostaliśmy właśnie coś wyjątkowego – wysokiej jakości nagranie z kabiny lecącego ukraińskiego Su-25.

Do sieci trafiło nagranie z kabiny lecącego ukraińskiego Su-25

Piloci myśliwców oraz same myśliwce są od zawsze tematem rozpalającym wyobraźnię i czymś, wokół czego można stworzyć dzieła popkultury (patrz – Top Gun czy Do Gwiazd). Ten duet łączy bowiem zarówno profesjonalistów z wieloletnim szkoleniem, jak i jedne z najbardziej imponujących dzieł ludzkich rąk. Na poniższym nagraniu wprawdzie nie widzimy w akcji najnowocześniejszej maszyny (np. F-35), a poczciwego Su-25, ale to nie przeszkadza nam, żeby cieszyć się i zachwycać nagraniem z poziomu jego kabiny.

Czytaj też: Rosjanin zachwalał wyrzutnię TOS-1. Ukraińcy namierzyli ją w mig i odpowiedzieli

Na powyższym nagraniu możemy podejrzeć całe 19 sekund tego, co widzi pilot samolotu odrzutowego podczas lotu tuż nad koronami drzew. W pierwszych sekundach samolot znajduje się nad drogą z kilkoma samochodami, a następnie (po cięciu) nad ukraińskimi polami uprawnymi. W 14 sekundzie możemy obejrzeć dodatkowo unoszące się słupy białego dymu, charakterystyczne dla ledwie wystrzelonych pocisków, co nadaje materiałowi dodatkowej dozy tajemniczości.

Czytaj też: Patria rozwija międzynarodowy kołowy transporter opancerzony. Szwecja w tym pomoże

Co pokazuje nagranie? Oprócz brawurowego lotu, który jest pokazem siły ukraińskiego lotnictwa i krokiem ku poprawieniu morale Ukraińców, zdradza też wyposażenie dodatkowe w postaci dwóch zewnętrznych zbiorników paliwa PTB-800 oraz czterech zestawów wyrzutni po 5 pocisków B-13L kalibru 122 mm każdy. W nich można stosować rakiety S-13 w różnych wersjach o wadze do 75 kg, zasięgu od 0,5 do 6 km i materiale wybuchowym do 14,6 kg.

Czytaj też: Znamy szczegóły Project Convergence 2022. To wielki test nowych technologii i scenariuszy amerykańskiego wojska

Jak wskazują same rakiety, Su-25 to przykład samolotu szturmowego, czyli takiego, który służy do atakowania celów naziemnych. Pamięta lata 70. ubiegłego wieku i w porównaniu do myśliwców obecnej generacji nie jest specjalnie zaawansowany, co potwierdza jego prędkość maksymalna rzędu 950 km/h i pułap 7000 metrów. Potencjał tego samolotu jest jednak ogromny, bo oprócz dwulufowego działka GSz-30-2 kalibru 30 mm może latać z uzbrojeniem o łącznej masie 4340 kg za sprawą 10 węzłów do podwieszania bomb i pocisków.