ofiara przeciwpancernej Stugny,

Kolejna ofiara przeciwpancernej Stugny. Rosyjska ciężarówka nie miała szans

Stugna-P jest przykładem nowoczesnego przeciwpancernego systemu, który jest rozwijany od kilkunastu lat. W oryginalnej wersji określano go mianem Stugny, ale po ulepszeniu m.in. kalibru ze 100 do 130 mm postanowiono również zmienić jej nazwę. Ta z całą pewnością jest doskonale znana Rosjanom, patrząc na to, że regularnie wyrządza im znaczne szkody. Poniżej obejrzycie, jak po bezpośrednim trafieniu kończy ofiara przeciwpancernej Stugny.

Nowe nagranie z frontu i kolejna ofiara przeciwpancernej Stugny

Stugna-P to produkowany i zaprojektowany w Ukrainie „PPZR”, czyli przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy wielokrotnego użytku. Składa się z wyrzutni, pocisków, aparatury do celowania oraz opcjonalnego trójnogu, który pozwala na poniekąd zdalne sterowanie sprzętem, ale w nieprzesadnej odległości i z terminala połączonego „po kablu”. Ten jest kluczowy, bo ze Stugny nie można tylko wycelować i wystrzelić – trzeba też nieustannie kierować na cel wiązkę lasera, która odpowiada za naprowadzanie pocisku. Nas interesuje jednak to, jakie dokładnie pociski się w nim wykorzystuje.

Czytaj też: Opisujemy rosyjskie okręty podwodne Kilo i pociski Kalibr. To one zagrażają Ukrainie

Oglądając powyższe nagranie, trudno przewidzieć inne zakończenie dla rosyjskiej ciężarówki pozbawionej ciężkiego opancerzenia. Stugna-P wykorzystuje bowiem pociski zarówno 130-mm, jak i 152-mm kalibru, które występują w wersji z głowicą do niszczenia piechoty i celów lekko opancerzonych, średnio opancerzonych i tych ciężko opancerzonych, które chronić mogą nawet moduły pancerza reaktywnego.

Czytaj też: Przeciwokrętowe pociski Harpoon dla Ukrainy. Opisujemy lek na przytłaczającą potęgę rosyjskiej marynarki

Najczęściej wspomina się, że Stugna-P w Ukrainie wykorzystuje 152-mm pociski przeciwpancerne RK-2M, które mogą razić cele w odległości 5500 metrów i penetrować pancerz RHA o grubości do 1100 mm. W arsenale państwo ma też starsze 130-mm RK-2S z kumulacyjną głowicą tandemową, które radzą sobie z ponad 800 mm stali oraz te do zwalczania piechoty (RK-2OF) z 600 fragmentami zasypującymi teren wokół wybuchu.