wspomagano obrońców Azowstal,

Tak wspomagano obrońców Azowstal. Nagranie „pierwszej takiej operacji w historii”

Pod koniec maja na ukraińskim kanale oddziału Operacyjny Dniepr na YouTube pojawiło się wyjątkowe nagranie. Wedle opisu pokazuje, jak wspomagano obrońców Azowstal, a kilka słów, które padają na temat tej misji pod sam koniec materiału, bezpośrednio stwierdzają, że „była to pierwsza taka operacja w historii wojskowości”.

Jak wspomagano obrońców Azowstal? Najnowszy materiał ukazuje kulisy działania

Kiedy jeszcze zakłady Azowstal znajdowały się we władaniu ukraińskich oddziałów Azow, nie raz docierały do nas informacje na temat paskudnych warunków, braku racji żywnościowych oraz medykamentów. Obrona trwała jednak długo. Bardzo długo, zważywszy na rozwój wojny i nie bez powodu określa się ją mianem „ukraińskich Termopili”.

Czytaj też: Koreańskie czołgi K2 Black Panther dla Polski? Opowiadamy o ich możliwościach

Jak się jednak okazało, obrońcy nie byli zdani wyłącznie na siebie i zgromadzone wcześniej zapasy, bo ciągle wspomagano ich w ramach operacji specjalnych. Powyżej możecie obejrzeć zmontowane nagranie prawdopodobnie jednej z nich, które potwierdza lot do zdemolowanych zakładów i kilka chwil z rozładunku.

Czytaj też: Tak wieloprowadnicowe wyrzutnie BM-21 Grad zwalczają rosyjskie siły. Nowe nagranie ukazuje szczegóły

Wbrew pozorom, to wcale nie ujęcia z filmu, ale są szanse, że z czasem doczekamy się również bardziej rozbudowanych nagrań i kto wie – może nawet dokumentów na temat tego, jak wielką odwagą odznaczyły się ukraińskie siły specjalne. Według informacji z opisu, „nagranie przedstawia ukraińskie helikoptery lecące do Azowstalu w ramach operacji specjalnej i specjalistów Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony i Pułku Azowskiego”.

Czytaj też: Powstaje nowy okręt podwodny Chin. Widać go tylko z orbity

Ponoć tego typu misji było aż siedem, a w całej operacji zaangażowano szesnaście śmigłowców wojskowych Mi-8 załadowanych niezbędnym sprzętem, które latały do ostatnich obrońców zablokowanego przez Rosję Mariupola. Jeśli wierzyć tym informacjom, ponoć „za każdym razem helikoptery z powodzeniem dostarczały obrońcom miasta żywność, wodę pitną, lekarstwa, broń i amunicję”. Inne źródła wskazują również na transport do Azowstalu 72 dodatkowych żołnierzy oddziałów Azow, a także wspominają o heroizmie pilotów, którzy wiedzieli o ryzyku i zestrzeleniu przez Rosję dwóch ze wspomnianych szesnastu helikopterów.