Pickupy z wyrzutniami rakiet S-8, Pickupy z wyrzutniami rakiet

Pickupy z wyrzutniami rakiet S-8. Ukraińcy improwizują coraz bardziej

Logistycy obsługujący ukraińskie siły zbrojne najwyraźniej mogą zaszaleć ze swoimi pomysłami na froncie. Wiedzieliśmy już improwizowane wyrzutnie pocisków Brimstone od Wielkiej Brytanii, Buggy z pociskami przeciwpancernymi czy pociski przeciwlotnicze Mistral na pickupie, ale ten sprzęt jest już czymś zupełnie innym. W ukraińskich warsztatach najwyraźniej zaczęły powstawać pickupy z wyrzutniami rakiet S-8.

Na front zaczęły trafiać pickupy z wyrzutniami rakiet i najpewniej są one kompatybilne z S-8

Jak informuje znany na całym świecie profil, zajmujący się podrzucaniem ciekawostek oraz informacji na temat strat po obu stronach, niektóre jednostki ukraińskie zaczęły otrzymywać ciekawe sprzęty. To po prostu pickupy z dodatkową stabilizacją, wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe.

Czytaj też: Znamy szczegóły Project Convergence 2022. To wielki test nowych technologii i scenariuszy amerykańskiego wojska

Jak widać powyżej, Ukraińcy zaczęli po prostu montować wyrzutnie rakiet w obszarze ładunkowym pickupów. Na zdjęciach możemy doliczyć się aż 14-prowadnicowej wyrzutni (6 w górnym i 8 w dolnym rzędzie) na specjalnym stanowisku, która wydaje się być kompatybilna z niekierowanymi rakietami S-8 80 mm. Podkreślamy to nie bez przyczyny, a dlatego, że te właśnie rakiety są przykładem pocisków powietrze-ziemia.

Czytaj też: Opisujemy Robot 17, czyli nowe pociski dla Ukrainy. To przeciwokrętowa wersja kultowych Hellfire

S-8 to pociski kalibru 80 mm pamiętające czasy ZSRR, które występują nie w kilku, a w kilkunastu wersjach. Ich zasięg waha się od 1,2 do 3,5 kilometra (w wersji lądowej zapewne mniej ze względu na zerową prędkość początkową i okazalszą grawitację), a waga od 3,6 do 7,5 kilogramów. Ich głowice obejmują te przeciwpancerne, odłamkowo-burzące i kumulacyjno-odłamkowe, a nawet paliwowo-powietrzne. Jak takie coś sprawdza się w praktyce? To możecie obejrzeć na filmie poniżej: