Polskie armatohaubice Krab w Ukrainie, Polskie armatohaubice Krab, armatohaubice Krab, Krab

Polskie Kraby walczą w Ukrainie. Obejrzyjcie nagranie z frontu

Jak strzela Krab? Na to pytanie odpowiada poniższe nagranie, na którym to możemy obejrzeć po raz pierwszy rzeczywiste potwierdzanie tego, że polskie Kraby walczą w Ukrainie, ostrzeliwując rosyjskie pozycje.

Na najnowszym nagraniu polskie Kraby walczą w Ukrainie

Przypominamy, że broniące się państwo otrzymało od Polski aż 18 systemów tego typu za darmo (w formie pomocy), ale zrewanżowało się zamówieniem kolejnych 54 Krabów w formie pełnoprawnego kontraktu. Ten obejmuje dostawę trzech dywizjonów, a związana z tym umowa opiewa na kwotę około trzech miliardów złotych, co jest pierwszym tak wielkim kontraktem dla sektora zbrojeniowego Polski od dekad. W ramach tego zakupu, Ukraina wejdzie w posiadanie aż trzech kompleksowych trójbateryjnych dywizjonów, które obejmują dwa wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowodzenia, 6 wozów amunicyjnych oraz pojedynczy warsztat uzbrojenia i elektroniki w myśl przeprowadzania polowych napraw.

Czytaj też: Tureckie miniaturowe okręty podwodne mają zalać przeciwnika liczbą. Produkcja STM500 ruszyła

Trudno się jednak temu dziwić, bo produkowane w Polsce samobieżne haubice Krab są jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie. Pisaliśmy już o nich rozlegle w naszym poprzednim artykule, więc przypomnijmy tylko, że te systemy ważą całe 52,1 ton w konfiguracji bojowej, ich opancerzenie stanowią arkusze stali pancernej MIL-12560H, a uzbrojenie obejmuje przede wszystkim główne działo kalibru 155 mm o długości 52 kalibrów (L/52). To w akcji obejrzycie poniżej, ale niestety nie wiemy z jakim skutkiem.

Czytaj też: Rosyjski transport amunicji zniszczony. Obejrzyjcie porażające efekty ukraińskiego artyleryjskiego ostrzału

Czytaj też: Panther KF51, czyli nowy niemiecki czołg ze znanymi podstawami

Polskie Kraby do strzelania wykorzystują ładunki miotające i klasyczne pociski odłamkowo-burzące OFdMKM o zasięgu ~32 km oraz wersję -DV z gazogeneratorem (zasięg ~40 km), co daje ogólny zasięg ostrzału od 4,5 do 40 km. To, przy szybkostrzelności praktycznej do 2 strzałów na minutę (6 przy intensywnym działaniu przez maksymalnie 3 minuty), nie wygląda tak imponująco, jak 10-13 strzałów niemieckiej PzH 2000, ale i tak robi robotę, bo Kraby można bardzo szybko przemieszczać w celu uniknięcia ognia kontrbateryjnego.