wyrzutnie BM-27 Uragan

Kolejna rosyjska bateria zniszczona. Tym razem Ukraińcy zwalczyli wyrzutnie BM-27 Uragan

W trwającej wojnie obie strony konfliktu wykorzystują wyrzutnie BM-27 Uragan, czyli sprzęt pamiętający czasy ZSRR. Ukraiński oddział uszczuplił jednak zasoby Rosji w tej kwestii, niszcząc po raz kolejny całą baterię wroga.

Wyrzutnie BM-27 Uragan w ogniu, czyli kolejna rosyjska bateria zniszczona

Dla przypomnienia, bateria to pododdział będący zazwyczaj częścią składową dywizjonu lub pułku artylerii, który obejmuje broń artyleryjską i towarzyszące jej pojazdy logistyczne i wsparcia. Cała bateria rozmieszczana zwykle w jednym miejscu może dzięki temu realizować wiele zadań ogniowych jednocześnie (zależnie od liczby dział), mając ciągle dostęp do amunicji oraz zasobów.

Czytaj też: Jak ulepszono izraelskie myśliwce F-35? Teraz mogą latać nawet z tonową bombą

Powyżej możecie podejrzeć, jak wyglądała rosyjska bateria z 9P140 Uragan, czyli wieloprowadnicowymi wyrzutniami pocisków o średnicy 220 mm już po (najpewniej) ostrzale artyleryjskim. Nagranie z drona pokazuje nam wyłącznie skutek ostrzału lub bezpośredniej walki Ukrainy z Rosją na nieokreślonym terenie. Efekt? Miażdżący.

Czytaj też: Wojenne straty Rosji nadal rosną w zastraszającym tempie. Ukraina broni się w najlepsze

Zmodernizowana wyrzutnia BM-27 Uragan 'Buriewij', wyrzutnia BM-27 Uragan

Ukraińcom udało się zniszczyć przynajmniej trzy wspomniane wyrzutnie, kilka pojazdów transportowych oraz 9T452, czyli specjalny pojazd transportowo-ładujący. Zadali więc Rosji kolejny srogi cios kilka dni po tym, jak inny oddział zwalczył inną rosyjską baterię, ale wyrzutni Grad.

Czytaj też: Hipersoniczny pocisk Rosji, czyli 3M22 Cyrkon. Co już o nim wiemy?

Wyrzutnie BM-27 do siania zniszczeń wykorzystują przede wszystkim standardowe pociski kalibru 220 mm z rodziny 9M- o zasięgu do 35 kilometrów. Te znajdują się w wyrzutni 9P140 w formie bloku z 16 pięciometrowymi prowadnicami, z której mogą wystrzelić po około trzech minutach od zatrzymania do przyjęcia położenia bojowego.