Rosyjski BAT-2

Rosyjski BAT-2 padł ofiarą ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego. Czym jest ta maszyna?

Widok rosyjskiego pojazdu/maszyny BAT-2 w wojnie, którą to państwo rozpoczęło 24 lutego, zdecydowanie nie jest zbyt częsty. Za co odpowiada i dlatego poruszał się samotnie po ukraińskich bezdrożach, narażając się Ukraińcom? O tym poniżej.

Ukraińska artyleria znów uszczupliła sprzęty agresora. Ofiarą padł rosyjski BAT-2

79. Brygada Desantowo-Szturmowa Ukrainy pochwaliła się najnowszym nagraniem, tradycyjnie z lotu ptaka, na którym niszczy z wykorzystaniem ognia pośredniego rosyjski BAT-2. Ledwie 32 sekundowy klip pokazuje tylko, opuszczony zapewne, pojazd na jednej z dróg, w który poza kamerą uderzył artyleryjski pocisk. Komuś bardzo zależało, aby uchwycić na nagraniu zarówno pierwsze nieudane trafienie, jak również już płonący pojazd, co jest nieco dziwne.

Czytaj też: Roboty Uran-6 zaczęły przecierać szlaki rosyjskim oddziałom na Ukrainie, ale do idealnych nie należą

Pewne jest jednak, że w tej akcji Ukraina uszczupliła rosyjski arsenał o kolejny pojazd, który nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla obrońców. To gąsienicowy pojazd inżynieryjny/saperski z połowy lat 80. na bazie podwozia ciężkiego transportera MT-T, który wykorzystuje nawet elementy z radzieckiego czołgu T-64 i miał za zadanie zastąpić używany od lat 60. ciągnik BAT-M.

Czytaj też: Jak ulepszono izraelskie myśliwce F-35? Teraz mogą latać nawet z tonową bombą

BAT-2 w oryginalnym projekcie miał być wykorzystywany do przygotowania, budowy i utrzymania dróg w strefie działań bojowych. Na pokładzie ma sprzęt dźwigowy, wyciągarkę o sile 25 ton uciągu oraz lemiesz, więc w praktyce, razem ze swoim 710-konnym silnikiem V8, może skutecznie usuwać przeszkody różnego rodzaju z dróg, na czele z wrakami czołgów.