Ukraińskie drony postrachem Rosjan, zniszczenie dwóch BMP-3

Rosjanie ukryli się BMP-3, ale Ukraińcy wygrali w chowanego. Obejrzyjcie imponujące nagranie

Rozwój bojowych wozów piechoty w najpierw radzieckiej, a następnie rosyjskiej armii jest fascynujący i BMP jest tego świetnym przykładem. Najnowszy członek tej rodziny to oczywiście BMP-3, który powstał w ramach ciągłego dozbrajania i ulepszania oryginału, ale podobnie jak ciągle eksploatowany BMP-1, ten najnowszy wariant jest ciągle bardzo, ale to bardzo podatny na wrogie pociski – zwłaszcza artyleryjskie.

Schowany rosyjski BMP-3 padł ofiarą ukraińskiej artylerii

Ukryty w przydrożnym gospodarstwie rosyjski BMP-3 znajdował się na ogrodzonym terenie w towarzystwie dwóch maszyn rolniczych i całej masy dziwnego sprzętu. Ukraińska 28. Zmechanizowana Brygada zdołała wykryć ten ukryty bojowy wóz piechoty i przypuścić na niego ostrzał pośredni, czyli artyleryjski. W efekcie mimo nieudanego pierwszego trafienia, dwa kolejne (po cięciu) wydały się już celne i doprowadziły do zniszczenia rosyjskiego BMP-3 w efektownym stylu.

Czytaj też: Podsumowujemy straty rosyjskiej marynarki w wojnie, a w stoczniach agresora praca wre

Początkowy płomień szybko rozszerzył się, objął całego BMP-3 i doprowadził do serii eksplozji, które zakończyły się tą najpotężniejszą, wzbijając płomienie i dym na kilkanaście metrów. Przy tym wszystkim sprzęty rolnicze wydają się z pozoru nietknięte, co poniekąd stawia ukraińską artylerię w dobrym świetle.

Czytaj też: Rosyjski BAT-2 padł ofiarą ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego. Czym jest ta maszyna?

BMP-3 służy nie tylko do przewozu żołnierzy na front, ale też do ostrzeliwania wrogich pozycji. Dokonuje tego z wykorzystaniem dosyć bogatego uzbrojenia, bo m.in. 100-mm i 30-mm armaty (kolejno 2A70 i 2A72). Jest jednocześnie jednym z podstawowych sprzętów (obok czołgów), które mogą pomóc Rosjanom w utrzymaniu obecnych i zdobywaniu kolejnych pozycji.

Ukraińskie drony postrachem Rosjan, zniszczenie dwóch BMP-3

Czytaj też: 2S7 Pion i 2S4 Tulipan. Opisujemy jedne z najpotężniejszych sowieckich sprzętów, które są używane w Ukrainie

Musimy pamiętać, że opancerzenie BMP-3 (produkowanego od 1987 roku) stanowi stal, dzięki której w praktyce ten wóz jest w stanie wytrzymać maksymalnie ostrzał z amunicji kalibru 12,7 mm. Nie dziwi więc fakt, że celne trafienia z artylerii są w stanie całkowicie go zniszczyć. Swoją drogą, w tej akcji zapewne nie ucierpiał żaden człowiek, bo ewidentnie ten BMP-3 był pozostawiony na kolejne akcje.