Rozwój rosyjskich BMP, bojowe wozy piechoty, BMP-1, BMP-2, BMP-3, BMP

Obejrzyjcie, jak rosyjski BMP próbuje pobić rekord lotu wieżą po trafieniu ukraińskim pociskiem

Jedno słowo – Skif. Wprawdzie brzmi to jak nazwa nowego czekoladowego batona na rynku, ale tak naprawdę to budzący wiele pytań ukraiński przeciwpancerny system o dosyć nowoczesnej konstrukcji, który nie raz już stał się bohaterem trwającej wojny. Tym razem umożliwił angaż rosyjskiemu bojowemu pojazdowi piechoty do roli rekordzisty co do rekordu lotu wieży.

W pojedynku między ukraińskim pociskiem przeciwpancernym, a rosyjskim BMP zwycięzca może być tylko jeden

Rosyjskie bojowe pojazdy piechoty są na froncie regularnymi wizytatorami. Rosja korzysta z nich praktycznie na każdym kroku i też ze względu na to Ukraińcy mają wiele do roboty, niszcząc jednego za drugim. Swoją drogą, ostatnio poczyniłem rozbudowany artykuł na temat BMP, ich historii, możliwości oraz opracowanych do tej pory wersji, z którym sugeruję się Wam zapoznać.

Czytaj też: Najbardziej niszczycielskie okręty świata. Oto trzech kandydatów

Ukraińskie przeciwpancerne zestawy Stugna i Skif,

Jednym z ostatnich sukcesów Ukrainy z wrogim BMP w roli głównej było trafienie jednego z nich z wykorzystaniem pocisku przeciwpancernego wyrzutni Skif, czyli przeznaczonej na eksport wersji oryginalnej Stugny-P. Efekt możecie podejrzeć poniżej i obejrzeć, jak wielkie zniszczenia może poczynić jedno trafienie, które jest w stanie oderwać główną wieżę od podwozia i posłać ją kilkadziesiąt metrów w powietrze.

Czytaj też: Opisujemy Caesar, czyli francuskie samobieżne haubicoarmaty walczące o wolność Ukrainy

Jest to spowodowane trafieniem w przedział z amunicją, której eksplozja jest w stanie (jak widać) wyrwać najsłabszy element pojazdu. Z drugiej jednak strony części rosyjskiego oddziału najwyraźniej niewiele się stało, bo pod koniec nagrania widać po lewej stronie, jak przynajmniej dwóch z nich ucieka od uszkodzonego pojazdu. Ten pojazd może jednak transportować jednocześnie aż 11 żołnierzy (3 obejmujących załogę).

Czytaj też: Czołg T-84 pod lupą. Opisujemy wyjątkowy ukraiński czołg podstawowy

Jeśli idzie o wspomniane uzbrojenie rosyjskiego BMP, to obejmuje niskociśnieniową armatę gładkolufową 2A28 Grom kalibru 73 mm, wyrzutnie 9S428 kierowanych pocisków 9M14 Malutka oraz karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm sprzężony z armatą.