Ukraińskie T-64 BM Bułat, poradzieckie czołgi blokują rosyjską inwazję,T-64 BM Bułat, T-64

Tak płonie rosyjski czołg T-64BV. Wybuch amunicji rozszarpał go na kawałeczki

Jeśli idzie o czołgi, T-64 są obecnie domeną Ukrainy, będąc dla sił pancernych tego państwa tym, czym dla Rosji są T-72. W rękach Rosjan oraz wspierających agresora separatystów czołgi T-64 są rzadkością, bo w przeciwieństwie do Ukrainy, to państwo nie rozwijało ich ulepszeń, przez co są one tak naprawdę przestarzałe o kilka dekad względem obecnych standardów. Z T-64BV sprawa ma się nieco inaczej, ale i tak dobrze przeprowadzony atak pozostaje niezmiennie skuteczny.

Ukraińcy zniszczyli kolejny rosyjski czołg T-64BV

Nagrania z frontu z ostatnich dni zwykle skupiały się na artyleryjskich ostrzałach i widoku na zniszczone rosyjskie oddziały i sprzęty z lotu ptaka, bo z drona. Poniżej znajdziecie więc coś… odświeżającego, jeśli ciągle śledzicie poczynania Ukraińców w obronie własnego kraju, bo widok najpierw płonącego, a następnie rozszarpanego na kawałeczki czołgu T-64BV z poziomu ludzkiego obserwatora.

Czytaj też: Czym są wiry kwantowe? Wreszcie możemy to zobaczyć

Prawie półminutowe nagranie w pierwszej części ukazuje T-64BV w ogniu i to w ogniu niemałym, bo spowijającym cały kadłub czołgu. Druga część materiału pokazuje go już po pewnym czasie i najpewniej ogromnej eksplozji amunicji na pokładzie, która oderwała wieżę od korpusu (ta zdaje się leżeć w lewym dolnym rogu) i ostatecznie zadecydowała o losie T-64BV.

Czytaj też: Naukowcy wykryli nowe źródło radiowe o niewyjaśnionym pochodzeniu

Czołgi T-64 powstawały w latach 1964-1987, w których to wyprodukowano je w ogromnej liczbie 12500 egzemplarzy. Wyzwania związanego z ich opracowaniem podjęło się Biuro Konstrukcyjne Fabryki Maszyn Transportowych im. W. Małyszewa w Charkowie (obecnie to miasto należy do Ukrainy), a głównym konstruktorem był Aleksandr Morozow, czyli wieloletni radziecki specjalista w tym segmencie wojskowości. Uzbrojenie główne? Gładkolufowa armata 2A46 kalibru 125 mm z zapasem 40 sztuk amunicji.

Czytaj też: Komputery kwantowe będą jeszcze lepsze? Stworzono materiał o niezwykłych właściwościachŹ

Obecnie korzysta z nich głównie Ukraina. W rękach sił zbrojnych tego państwa znajduje się około 800 egzemplarzy T-64 po rozległej modernizacji, co nie dziwi, bo po upadku ZSRR naturalnym stało się, że to właśnie Ukraina będzie kontynuować prace nad tymi czołgami przez ich korzenie. W 1999 roku opracowano dwa ulepszenia – T-64BM2 oraz T-64U, a w 2010 roku kolejne o nazwie T-64BM Bułat. Powstała też wersja T-64BM2 Bułat ogłoszona w 2019 roku i właśnie T-64BV z myślą o przestarzałych maszynach.