ukraiński poradnik korzystania z zestawów Martlet, poradnik korzystania z zestawów Martlet, martlet

Obejrzyjcie, jak brytyjski Martlet zestrzeliwuje rosyjski śmigłowiec z ukraińskiego nieba

Wygląda na to, że ukraińskie siły zbrojne uziemiły kolejny rosyjski śmigłowiec. Tym razem możemy obejrzeć nagranie zarówno z momentu wystrzału przeciwlotniczego pocisku Martlet (zdjęcie powyżej przedstawia operatora systemu) dostarczonego przez Wielką Brytanię, jak i trafienia w nieokreślony helikopter agresora.

Pocisk Martlet przekonał rosyjski śmigłowiec, że jego miejsce jest na ziemi

Ogromne osiągnięcie wpadło na konto ukraińskiej 95. Brygady Desantowo-Szturmowej, która udowodniła, że brytyjski skromny przeciwlotniczy zestaw Martlet może nadawać się nie tylko do zestrzeliwania dronów, ale też zaawansowanych śmigłowców. Zwłaszcza jeśli uwierzymy w to, że tym zestrzelonym helikopterem Rosji był szturmowy Ka-52, którego szacunkowa cena wynosi ~15 milionów dolarów.

Czytaj też: Ukraińcy chwalą się zniszczeniem rosyjskiego T-80BW przeciwpancerną miną

Kolejny rosyjski Aligator zestrzelony, strącili śmigłowiec szturmowy Ka-52, śmigłowiec szturmowy Ka-52

Same w sobie Ka-52 to przykłady ciężkich rosyjskich śmigłowców z dwoma pilotami za sterami, które mogą wykonywać zadania zwiadowczo-szturmowe. Podczas misji mogą niszczyć wykryte cele swoim bogatym arsenałem, który obejmuje główne działko 2A42 30 mm oraz pociski i bomby wszelkiej maści o łącznej wadze do 2000 kg. Te trafiają na łącznie sześć punktów montażowych na dodatkowe uzbrojenie (po 3 z lewej i prawej strony). 

Czytaj też: Przyszłość czołgu PT-91 Twardy. Opisujemy najliczniejsze czołgi Wojska Polskiego

Ka-52 są solidnie opancerzone, aby radzić sobie z wrogim ostrzałem, ale najwyraźniej nawet Martlet jest w stanie go uszkodzić na tyle, że będzie zmuszony do awaryjnego lądowania. Wprawdzie nagranie nie pokazuje miejsca lądowania, skali uszkodzeń czy spektakularnej eksplozji, ale pewne jest, że jeśli pilot był zmuszony lądować, stan rosyjskiego śmigłowca musiał być daleki od ideału.

Czytaj też: Obejrzyjcie jak rosyjski BMP próbuje pobić rekord lotu wieżą po trafieniu ukraińskim pociskiem

Z kolei nasze zdziwienie co do skuteczności brytyjskich Martletów sprowadza się do tego, że każdy pocisk przeznaczony do MANPADS typu Martlet mierzy ledwie 1,3 metra i waży 13 kilogramów, z czego tylko 3 kg przypadają na głowicę bojową. Jego rozpędzeniem do prędkości rzędu 1800 km/h zajmuje się dwustopniowa rakieta, gwarantująca zasięg rażenia do 8 km, a jego ogólne przeznaczenie sprowadza się do niszczenia właśnie mniejszych celów powietrznych.