rosyjski czołg T-90, T-90M Proryw-3, T-90, Proryw-3, T-90M

Dwa rosyjskie czołgi T-90A zniszczone. Ukraińcy chwalą się celnym użyciem Javelinów

Przeciwpancerne zestawy FGM-148 Javelin miały swoje pięć minut na samym początku wojny, kiedy to ogłaszano ich wielkie dostawy Ukrainie. Teraz jednak więcej doniesień z frontu obejmuje wykorzystanie ukraińskich zestawów Korsarz i Stugna/Skif, co sugeruje, że amerykańskie Javeliny powoli się kończą i nigdy nie było ich tak naprawdę wystarczająco. Dwa rosyjskie czołgi T-90A przypomniały nam jednak o nich.

Javeliny zniszczyły dwa rosyjskie czołgi T-90A

Czołg T-90 jest obecnie najnowszym i najbardziej skutecznym czołgiem w rękach Rosji, jako że T-14 Armata to ciągle jedynie paradny sprzętPisaliśmy już o nim w naszym obszernym artykule, wspominając, że T-90 zalicza się do czołgów III generacji. To oznacza, że przynajmniej na papierze stoi na poziomie niemieckich Leopardów 2, amerykańskich Abramsów, francuskich Leclerc czy brytyjskich Challenger 2.

Czytaj też: Rosjanie ukryli się BMP-3, ale Ukraińcy wygrali w chowanego. Obejrzyjcie imponujące nagranie

rosyjski czołg T-90, T-90M Proryw-3, T-90, Proryw-3, T-90M

Warto jednak podkreślić, że T-90 jest bardzo zmodernizowanym wariantem T-72BU. W oryginalnej wersji zamontowano w nim armatę 2A46M 125 mm o skutecznym zasięgu do 3 km w dzień i zapewniono reaktywny pancerz nowej generacji (Kontakt-5) i spawaną wieżę z prototypu Obiekt 186 przez przymus porzucenia tych odlewanych. Na służbie armii rosyjskiej T-90 trafił już w 1993 roku, a jego produkcja na małą skalę ruszyła rok później.

Czytaj też: Mimo hucznych zapowiedzi, Ukraina otrzymała tylko część broni, a to rodzi problemy

Jak jednak widać powyżej, nawet reaktywny pancerz nie jest w stanie sprostać potędze przeciwpancernych zestawów FGM-148 Javelin. Według źródła, 80. ukraińska brygada szturmowa zniszczyła dwa rosyjskie czołgi T-90A, które po trafieniu Javelinem miały zostać całkowicie unieszkodliwione, a ogień i eksplozje mają to potwierdzać.

Cztery wystrzały z Javelinam, Ukraina, Javelin

Czytaj też: Rosyjski BAT-2 padł ofiarą ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego. Czym jest ta maszyna?

Skąd taka skuteczność? W przypadku Javelinów wszystko rozbija się o 8,4-kilogramową głowicę kumulacyjną, czyli taką z dwoma ładunkami wybuchowymi do penetracji pancerza reaktywnego. Dlatego właśnie Javelin przebija pancerz do ponad 750 mm bez reaktywnej powłoki i ponad 600 mm z nią, uderzając w cel oddalony o maksymalnie 4000 metrów z wykorzystaniem podczerwieni, rozpędzając się do nawet 300 m/s i mogąc uderzać z górnej półsfery.