Rosyjskie haubice Msta-B zniszczone, haubice Msta-B

Rosyjskie haubice Msta-B zniszczone. Obejrzyjcie kolejny sukces Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy pochwaliły się swoim kolejnym sukcesem, w ramach którego zostały zniszczone m.in. dwie rosyjskie haubice Msta-B. Osiągnięcie jest o tyle ważne, że dokonano tego podczas rozstawiania sprzętu przez Rosjan, których (uciekających w popłochu) nagrał dron.

Rosyjskie haubice Msta-B zniszczone. Ukraińscy specjalsi wyeliminowali ogromne zagrożenie

Haubice 2A65 Msta-B są wykorzystywane zarówno przez stronę ukraińską, jak i rosyjską, a ich produkcja trwa od 1987 roku w firmie agresora. Pod kątem amunicji może wykorzystywać tradycyjne 152-mm artyleryjskie pociski odłamkowo-burzące, ich wersję wspomaganą gazogeneratorem (zwiększające zasięg z 24 do 29 km) oraz pociskami kasetowymi, a nawet 30F39 Krasnopol, czyli tymi samonaprowadzającymi się na cel podświetlony laserem.

Czytaj też: Nowoczesny ppk niszczy rosyjski czołg, czyli FGM-148 Javelin kontra czołg T-64BV z Rosjanami za sterami

Zniszczenie każdej z tych, które są w rękach Rosjan, jest więc bardzo cenne i tak właśnie możemy określić ostatnie osiągnięcie Ukraińców. Ci namierzyli wrogi oddział artyleryjski z wozami transportowymi (wypełnionymi amunicją) i haubicami Msta-B (gotowymi do ostrzału), a następnie zniszczyli go z wykorzystaniem ognia pośredniego, czyli najpewniej własnych sprzętów artyleryjskich. Zniszczenia obejmują przynajmniej dwie rosyjskie haubice Msta-B i towarzyszącą im amunicję, ale oszacowanie wszystkich potencjalnych strat po stronie agresora jest niemożliwe.

Czytaj też: Polskie Leopardy, czyli najbardziej zaawansowane czołgi w rękach Wojska Polskiego

2A65 Msta-B to przykład haubicoarmaty holowanej, a nie samobieżnej, co oznacza, że dostarczenie jej na front i rozstawienie jest bardziej wymagające. Z oczywistych względów jest jednak znacznie tańsza od tych samobieżnych, a w samej skuteczności zupełnie im nie ustępuje. Chociaż o haubicoarmacie 2A65 Msta-B nie słyszy się zbyt często, jest to dosyć współczesny sprzęt skonstruowany w połowie lat 80. ubiegłego wieku, który brał udział w dwóch wojnach przed zawitaniem do Ukrainy.

Czytaj też: Obejrzyjcie ukraiński czołg T-72 w akcji. Rosjanie powinni uczyć się od tego oddziału

W rzeczywistości 2A65 Msta-B ma wiele wspólnego z samobieżną 2S19 Msta-S, bo 2A65 ma identyczne parametry balistyczne jak działo 2A64 instalowane właśnie na tych samobieżnych sprzętach. Zasięg rażenia w przypadku tego systemu sięga 29 km, rozłożenie zajmuje od 120 do 150 sekund, a szybkostrzelność sięga 5-6 wystrzałów na minutę.