stanowisko ogniowe B-8M1 dla pocisków S-8,

Przyczepka przerobiona na stanowisko ogniowe B-8M1 dla pocisków S-8. Wyobraźni Ukraińcom nie można odmówić

Niekierowane pociski S-8 to idealne przykłady poradzieckiego sprzętu, który ostał się m.in. zarówno w Rosji, jak i w Ukrainie. Tyle tylko, że są to przykłady pocisków powietrze-ziemia, które widuje się na helikopterach i samolotach, ale jak pokazuje najnowszy przykład, zamiast pod skrzydło, wyrzutnię można wsadzić na przyczepkę i realizować ostrzał z ziemi.

Ukraińcy opracowali lądowe stanowisko ogniowe B-8M1 dla pocisków S-8. Trudno wyobrazić sobie problematyczność odpowiedniego ustawienia tego typu wyrzutni na przyczepce

Pociski S-8 mogą być wystrzeliwane z kilku rodzajów wyrzutni, ale tą może nie najpowszechniejszą, a najbardziej popularną, jest właśnie B-8M1, przypominająca sama w sobie wielką rakietę. To solidny kawał walca zakończonego ostrym stożkiem, który mieści w sobie łącznie 20 pocisków S-8 (łatwo to policzyć na obu stronach wyrzutni).

Czytaj też: Opisujemy czeskie RM-70 Vampire, czyli wieloprowadnicowe Wampiry używane w Ukrainie

Zwykle B-8M1 montuje się pod skrzydłami samolotów i helikopterów, aby zwiększyć możliwości pocisków w myśl prędkości oraz zasięgu, a tym samym (pośrednio) celności. Uzyskuje się to poprzez wystrzeliwanie ich nie ze stacjonarnej, a poruszającej się platformy, co jest równoznaczne z nadawaniem im wyższej prędkości początkowej, dzięki czemu silnik rozpędza je w lepszym stopniu.

Czytaj też: Opisujemy wycofane ze służby czołgi T-62. To one wróciły niedawno na front po stronie rosyjskiej

Pickupy z wyrzutniami rakiet S-8, Pickupy z wyrzutniami rakiet

Trudno powiedzieć, jak w powyższym wydaniu sprawdza się wyrzutnia ze swoimi 80-mm pociskami S-8, ale pewne jest, że ich możliwości cierpią na tego typu stacjonarnej platformie ogniowej. W praktyce więc ostrzał z wykorzystaniem tego typu broni wymaga zaangażowania nie kilku, a najlepiej kilkunastu pocisków jednocześnie w ramach pojedynczej salwy na jeden cel.

Czytaj też: Powietrzny Wojownicy dla Ukrainy. Opisujemy drony MQ-1C Gray Eagle, czyli alternatywę dla Bayraktarów

Dla przypomnienia zasięg S-8 waha się od 1,2 do 3,5 kilometra, a waga od 3,6 do 7,5 kilograma. Z kolei ich głowice obejmują te przeciwpancerne, odłamkowo-burzące i kumulacyjno-odłamkowe, a nawet paliwowo-powietrzne.