Rosyjska flota desantowa,polskie Ropuchy, okręty desantowe projektu 775

Podsumowujemy straty rosyjskiej marynarki w wojnie, a w stoczniach agresora praca wre

Moskwa zatonęła – to hasło w kwietniu wywołało najwięcej entuzjazmu wśród wszystkich, którzy kibicują Ukrainie w tej wojnie. Jednak ten rosyjski krążownik, który uległ pod celnymi trafieniami ukraińskich pocisków Neptun, nie jest jedynym, który padł ofiarą broniącego się państwa. Poniżej przypominamy o innych nie bez powodu, a przez ostatnie ogłoszenie w kwestii rosyjskich stoczni.

Stocznie w Rosji pracują na pełnych obrotach, a straty rosyjskiej marynarki w wojnie z Ukrainą wręcz ośmieszają agresora

Wedle rosyjskiej agencji prasowej TASS, w ubiegłym tygodniu rosyjskie stocznie położyły stępkę pod dwa okręty podwodne typu Lada (projekt 677), dwa statki badawcze projektu 03182R, jeden trałowiec Aleksandryt (projekt 12700) oraz korwetę typu Razumny (projekt 20385). Wszystko to z odpowiednią pompą i podkreśleniem „rosyjskiej potęgi” z racji wyjątkowego dla Rosji dnia 12 czerwca.

Czytaj też: Opisujemy czeskie RM-70 Vampire, czyli wieloprowadnicowe Wampiry używane w Ukrainie

rosyjski krążownik Moskwa, Moskwa, krążownik Moskwa,

Wprawdzie nie możemy powiedzieć nic „złego” na temat rosyjskich okrętów wojennych, które skutecznie ostrzeliwują ukraińskie cele od początku wojny, tak na temat pozostałych okrętów Rosji co nieco marudzenia się znajdzie. Zdecydowanie najwięcej możemy w tej kwestii powiedzieć o wspomnianym krążowniku Moskwa, ale jego pozornie wysokiemu zaawansowaniu poświęciliśmy już osobny artykuł, w którym wyjaśnialiśmy, dlaczego brawura rosyjskich marynarzy była złudna na tle rzeczywistego potencjału tego okrętu.

Rosyjska flota desantowa,polskie Ropuchy, okręty desantowe projektu 775

Czytaj też: Powietrzny Wojownicy dla Ukrainy. Opisujemy drony MQ-1C Gray Eagle, czyli alternatywę dla Bayraktarów

Moskwa nie jest jednak jedynym okrętem, który Rosja już utraciła. Do tej pory Ukraińcom udało się zniszczyć łącznie siedem okrętów/łodzi rakietowych oraz uszkodzić dwa z nich. Znaczną część z nich stanowią nowoczesne łodzie szturmowe typu Raptor, bo aż 5 z ogółu, ale poza tym straty Rosji dotyczą też trzech różnych okrętów desantowych. Mowa o utracie egzemplarza „polskiej” Ropuchy (Projektu 775), okrętu desantowego Serna projektu 11770 oraz typu Tapir (Projekt 1171).