To już nie zwyczajny ostrzał. Ukraińcy zgotowali Rosjanom piekło, niszcząc baterię wyrzutni BM-21 Grad

To już nie zwyczajny ostrzał. Ukraińcy zgotowali Rosjanom piekło, niszcząc baterię wyrzutni BM-21 Grad

W sieci zaczęło właśnie krążyć wyjątkowe 2-minutowe nagranie, które najpewniej przedstawia jedną z największych strat Rosji w Ukrainie od czasów słynnej próby sforsowania rzeki Doniec. Zaczyna się niewinnie, bo od pokazania miejsca, w którym stacjonuje rosyjski oddział, ale po chwili sielski widok zamienia się w piekło, pochłaniające zupełnie baterię wyrzutni BM-21 Grad.

Ukraińcy zniszczyli rosyjską baterię wyrzutni BM-21 Grad

Na nagraniu możemy obejrzeć nie tyle jednorazowe trafienie i wybuch, a proces, w którym ukraińska artyleria nawet nie tyle niszczy, co całkowicie unicestwia rosyjski sprzęt. Szereg cięć i ujęć z różnych pozycji drona pozwala dokładnie podejrzeć skalę zniszczeń oraz ogrom pożaru, który niestety, bez reszty zaczął trawić pobliskie lasy. Była to jednak cena zniszczenia oddziału Rosjan, który tym sprzętem mógł poczynić niewyobrażalne szkody.

Czytaj też: Ze schronu do Iła, czyli ostatni ratunek Putina. Opowiadamy o samolocie Ił-80

Od 30 sekundy do praktycznie końca nagrania wiele się dzieje. Poza płomieniami i kłębami dymu, możemy dostrzec kilka wystrzelonych pocisków, ale wątpimy, żeby były to przemyślane wystrzały. To zapewne skutek ognia, który doprowadził do wystrzałów przez rozgrzanie samych pocisków załadowanych do systemów BM-21 Grad.

Czytaj też: Radziecki Mi-12, czyli historia o tym, jak największy helikopter na świecie stał się bezużyteczny

Musicie bowiem wiedzieć, że w tym ataku Ukraińcy zniszczyli przynajmniej(!) 13 rosyjskich pojazdów, z czego większość wchodziła w skład kompletnej baterii artyleryjskiej z 6 wyrzutniami wieloprowadnicowymi BM-21 Grad na czele. Towarzyszyły im więc z całą pewnością pojazdy transportowe, z ogromną ilością amunicji, której Rosja już nigdy nie odzyska.

Czytaj też: Polskie przeciwpancerne pociski Pirat. Dlaczego Wojsko Polskie nadal ich nie ma?

Dla przypomnienia, wyrzutnia BM-21 Grad wykorzystuje najczęściej niekierowane rakiety M-21OF kalibru 122,4 mm o długości 2870 mm i masie 66 kilogramów. Te są w stanie uderzać w cele oddalone o maksymalnie 20,4 km i niszczyć je swoimi głowicami odłamkowo-burzącymi.