ukraiński konwój wojskowy, polskie T-72M1R, holenderskie YPR-765

Spójrzcie na rzadki ukraiński konwój wojskowy, a w nim polskie T-72M1R i holenderskie YPR-765

Wiedzieliśmy już od dłuższego czasu, że Ukraina otrzymała zarówno polskie T-72M1R, jak i holenderskie YPR-765, czyli kolejno czołgi i opancerzone transportery piechoty. Dziś z kolei możemy obejrzeć je obok siebie w jednym ukraińskim konwoju wojskowym, którego nagranie właśnie trafiło do sieci.

Ukraiński konwój wojskowy pokazał ulepszone przez Ukraińców polskie czołgi T72M1R jadące najpewniej na front

Chociaż samo w sobie wykorzystanie obu wspomnianych sprzętów na froncie przez Ukraińców nie jest niczym dziwnym, to konwój obejmujący T-72M1R oraz YPR-765 ma w sobie coś wyjątkowego. Ot kolejny widok, potwierdzający to, jak bardzo świat stara się wesprzeć Ukrainę w wojnie z Rosją, co jest zwyczajnie… budujące na tyle tego, co dzieje się obecnie na świecie.

Czytaj też: Czym jest Iris-T SLM? Opisujemy pierwszy „przełomowy” sprzęt wojskowy dla Ukrainy od Niemiec

Nagranie realizowane przez żołnierza w holenderskim pojeździe pokazuje nam łącznie pięć czołgów T-72M1R, które Polska przekazała Ukrainie w liczbie grubo ponad 200. Nie są to jednak takie zwykłe wersje, bo ukraińscy inżynierowie wzmocnili, do niedawna „nasze” czołgi, modułami reaktywnego pancerza Kontakt-1. Ten zdecydowanie im się przyda, bo mimo nowoczesnego ulepszenia, T-72M1R brakowało właśnie tego typu opancerzenia.

Czytaj też: Polskie armatohaubice Krab w Ukrainie. Co potrafią te dzieła z fabryk Huta Stalowa Wola?

Dla przypomnienia, T-72M1R w przeciwieństwie do T-72M1Z nie była tak kompleksowa, aby Polska nadała im nową nazwę (pełniące służbę czołgi PT-91 Twardy to właśnie T-72M1Z). W ramach tej modernizacji czołg doczekał się przede wszystkim unowocześnionych podsystemów zasilania, łączności i rozruchu oraz przyrządów celowniczych oraz obserwacyjnych.

Czytaj też: Opisujemy Robot 17, czyli nowe pociski dla Ukrainy. To przeciwokrętowa wersja kultowych Hellfire

Z kolei holenderskie YPR-765 to zasadniczo ulepszona wersja amerykańskiego transportera opancerzonego M113 APC (Armoured Personnel Carrier), które produkuje firma DAF. W wersji podstawowej są wyposażone w działko 25 mm Oerlikon KBA z dostępem do łącznie 344 naboi oraz karabin maszynowy 7,62 mm FN MAG z 1840 sztukami amunicji. Te pojazdy mogą przewozić dowódcę pojazdu, strzelca i kierowcę oraz dodatkowo ośmiu żołnierzy piechoty (w tylnej części kadłuba).