Ukraiński ogień pośredni kontra rosyjskie pojazdy,

Ukraiński ogień pośredni kontra rosyjskie pojazdy. Załoga jednego nie wytrzymała presji, a druga…

Opancerzone pojazdy zawsze projektuje się tak, aby to w nich, a nie poza nimi, załoga lub oddział mógł czuć się bezpiecznie. Jednak, kiedy wokół spadają artyleryjskie pociski, a sprzęt odmawia posłuszeństwa, racjonalne myślenie zwykle idzie w las. Co tym razem ukazuje nagranie, na którym możemy obejrzeć ukraiński ogień pośredni zwalczający rosyjskie pojazdy?

Najgorszy moment na awarię pojazdu? Sam środek artyleryjskiego ostrzału

Artyleryjski ostrzał, czyli tak zwany ogień pośredni (atakowanie celów poza linią wzroku, zwykle wiele kilometrów dalej) jest realizowany z wykorzystaniem wielkich dział i pocisków zmierzających do celu lotem parabolicznym. Chociaż najbardziej efektowne w przypadku tej broni jest bezpośrednie uderzenie, to w praktyce dookoła miejsca trafienia pocisk poza falą wybuchową rozsyła całą masę odłamków zagrażających przede wszystkim celom nieopancerzonym i piechocie.

Czytaj też: Wyjątkowe nagranie z kabiny lecącego ukraińskiego Su-25. Musicie to obejrzeć

W praktyce więc lepiej uciekać będąc w opancerzonym pojeździe, a nie o własnych siłach… chyba że akurat sam pojazd odmówił posłuszeństwa i zatrzymał się na samym środku pola. Wspominamy o tym nie bez powodu, a dlatego, że na poniższym nagraniu to zapewne spotkało rosyjski oddział. Dlaczego? Zobaczcie sami.

Czytaj też: Opisujemy czeskie RM-70 Vampire, czyli wieloprowadnicowe Wampiry używane w Ukrainie

Na powyższym nagraniu, przy akompaniamencie kultowej muzyki z Władcy Pierścieni (nawiązanie nieprzypadkowe), najpierw dostrzegamy dwa rosyjskie pojazdy – ML-LB oraz BMP-1. Podczas gdy pierwszy z nich został zniszczony celnym trafieniem z ukraińskiej artylerii, drugi jak początkowo stał na środku pola, tak stał nadal mimo ciągłego ostrzału. Szybkie cięcie nagrania odpowiada jednak na powód tego zachowania, bo choć Ukraińcom nie udało się zniszczyć BMP-1 w pierwszych salwach, jego załoga uciekła, pozostawiając pojazd dokładnie w tym samym miejscu.