ukraiński ostrzał artyleryjski, rosyjskie BMP, BTR

Dron DJI poprowadził ukraiński ostrzał artyleryjski. Rosyjskie BMP i BTR zniszczone

Coraz częściej w sieci pojawiają się zmontowane bezpośrednio przez oddziały ukraińskie materiały z prowadzonych przez nie misji przeciwko rosyjskim oddziałom. Dziś mamy dla Was właśnie tego typu nagranie, które przedstawia rosyjskie BMP i BTR, próbujące uciec od ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego, który przeprowadził dron DJI.

Ukraiński ostrzał artyleryjski prowadzony dronem. Bilans? Osiem strzałów i dwa trafienia. Efekt? Zniszczony rosyjski BMP i BTR

Poniżej możecie obejrzeć w akcji 45. artyleryjską brygadę ukraińskich sił zbrojnych, która miała w swoich rękach konsumenckiego drona DJI Matrice 300 (patrz: lewy górny róg nagrania). Ten najwyraźniej wystarczył Ukraińcom do dokładnego zlokalizowania rosyjskich pojazdów, ich śledzenia i wreszcie zneutralizowania artyleryjskim ostrzałem.

Czytaj też: Koreańskie czołgi K2 Black Panther dla Polski? Opowiadamy o ich możliwościach

Trudno jest strzelać w coś, czego się nie widzi i co ciągle zmienia położenie, a tak się składa, że oddziały artyleryjskie muszą to robić za każdym razem. Nie dziwi więc to, że materiał przedstawia łącznie osiem wystrzałów, z czego tylko dwa są tymi celnymi. W rzeczywistości jednak opancerzenie obu pojazdów jest na tyle niezaawansowane, że nawet niebezpośrednie trafienia mogą doprowadzić do ich awarii.

Czytaj też: Tak wieloprowadnicowe wyrzutnie BM-21 Grad zwalczają rosyjskie siły. Nowe nagranie ukazuje szczegóły

Najpierw udało się wyeliminować rosyjski bojowy wóz piechoty (BMP w nieokreślonej wersji), który zaczął płonąć i wreszcie wybuchł. Następnym celem był nowszy transporter piechoty BTR, który w ostatnich sekundach nagrania dostał bezpośrednio z artyleryjskiego pocisku. Wcześniej jednak udało mu się wypuścić kilku żołnierzy, więc tym rosyjskim oddziałom najpewniej udało się zminimalizować straty.

Czytaj też: Powstaje nowy okręt podwodny Chin. Widać go tylko z orbity

Dla małego wyjaśnienia, BTR to produkowany od 1984 roku rosyjski transporter opancerzony, który może przewozić 8-osobowy oddział żołnierzy, angażując jednocześnie 3-osobową załogę do jego obsługi. Wyposażenie obejmuje jeden wielokalibrowy karabin maszynowy KPWT (14,5 mm) oraz jeden zwyczajny karabin maszynowy PKT (7,62 mm). Z kolei BMP to znacznie starszy i prostszy bojowy wóz piechoty.