samobieżnej artylerii 2S22 Bogdana, 2S22 Bogdana

Ukraiński sprzęt ostrzeliwujący Wyspę Węży. Rosja wycofała się nie bez powodu

Wielokrotne straty i porażki Rosji na Wyspie Węży, które ciągnęły się praktycznie od początku wojny wywołanej 24 lutego, musiały prędzej czy później się tak skończyć. Na „pożegnanie” okupanta do sieci wpadło nagranie, ukazujące ukraiński sprzęt ostrzeliwujący Wyspę Węży, co jest jednak tylko częścią tego, co Ukraińcy zgotowali tam wrogom.

Wycofująca się z Wyspy Węży Rosja przypomniała nam o tym, jak ważny jest ten rejon dla Ukrainy

Warto przypomnieć, że Wyspa Węży jest częścią terytorium Ukrainy, które należy do jednych z najbardziej kluczowych w trwającej wojnie. Leży 48 kilometrów od ukraińskiego wybrzeża i jakieś 300 km od zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję półwyspu Krymskiego. To wprawdzie niewielki obszar obejmujący powierzchnię ledwie 16 hektarów, ale jest jednocześnie kluczowy dla obu stron, bo jest m.in. wystarczająco rozległy, aby ustanowić na nim przyczółek.

Czytaj też: Czym jest Internet Rzeczy? Wyzwania, potencjał i zaplecze technologiczne

Problem w tym, że w obecnych czasach dalekosiężnych rakiet i systemów artyleryjskich utrzymanie takiego skrawka ziemi jest praktycznie niemożliwe i dopiero teraz Rosjanie najwyraźniej to pojęli, decydując się na wycofanie z tego obszaru. Dowiedzieliśmy się o odwrocie właśnie dziś (końcem czerwca), mogąc podziwiać prawdopodobnie ostatni taki materiał, na którym Ukraińcy ostrzeliwują rosyjskie pozycje na Wyspie Węży:

Czytaj też: Poradzieckie systemy Toczka. Opisujemy zestawy rakietowe, które niedawno zyskały wiele uwagi

Do akcji wykorzystano tutaj samobieżną haubicę 2S22 Bogdana, czyli jeden z najbardziej wyjątkowych sprzętów w rękach Ukraińców. Skutecznym ostrzał kierował latający w pobliżu dron Bayraktar TB2, pozwalając artylerzystom na bieżąco podglądać efekty ostrzału i odpowiednie korygować ustawienia działa. Jest to arcyważne dla tego systemu, bo tak naprawdę ukraińskie siły zbrojne mają dostęp do zaledwie kilku z nich (najpewniej).

Czytaj też: Opisujemy Caesar, czyli francuskie samobieżne haubicoarmaty walczące o wolność Ukrainy

Wyjątkowość 2S22 Bogdana sprowadza się do tego, że prace nad nią rozpoczęła ukraińska firma Kharkiv Tractor Plant w latach 2015-2018. W efekcie powstała 155-mm haubica zamontowana na sześciokołowym podwoziu KrAZ-6322. Ten system obejmuje zarówno opancerzoną kabinę, jak i magazyn na około 20 pocisków różnego rodzaju. Cechuje ją zautomatyzowany system ładowania, szybkostrzelność do 6 pocisków na minutę, obsługa poprzez system kierowania ogniem firmy Siemens oraz zasięg na poziomie od 0,78 do 40 kilometrów (przy zastosowaniu pocisków HE/AP), który można jednak rozszerzyć, wykorzystując pociski rakietowe.