granatnik RGW-90, współczesny rosyjski transporter opancerzony BTR-80, rosyjski transporter opancerzony BTR-80

Ukraiński system przeciwpancerny Korsarz w akcji. Obejrzyjcie, jak niszczy rosyjski BTR-80

Coraz częściej w sieci pojawiają się nagrania z rosyjskimi transporterami BTR-80 w roli głównej. To nowoczesne, na tle BMP-1 i BMP-2, opancerzone wozy bojowe, które jednak są równie podatne na przeciwpancerne pociski, jak ich starsi bracia. Skąd to wiemy? Bo właśnie dostaliśmy na to kolejny dowód, na którym to ukraiński system przeciwpancerny Korsarz niszczy właśnie BTR’a.

BTR vs Korsarz, czyli ukraiński system przeciwpancerny w akcji

Chociaż brakuje nam dokładnej wizji na moment trafienia, pewne jest, że ukraińska brygada w obwodzie chersońskim trafiła przynajmniej jeden rosyjski opancerzony bojowy transporter piechoty. Kilka sekund nagrania wyjawia, że oberwał porządnie, co potwierdzają początkowe płomienie i unoszący się z pojazdu dym. Nie możemy być jednocześnie pewni, czy rosyjscy żołnierze w BTR-80 zostali w tym ataku zneutralizowani i czy sam pojazd został doszczętnie zniszczony.

Czytaj też: Przeciwokrętowe pociski Harpoon dla Ukrainy. Opisujemy lek na przytłaczającą potęgę rosyjskiej marynarki

Trudno jednak wyobrazić sobie, że na taki atak BTR-80 zareagował inaczej. W rzeczywistości starł się bowiem tutaj lekki pancerz stworzony z myślą o radzeniu sobie z pociskami kalibru 12,7 mm ze specjalnym przeciwpancernym pociskiem do niszczenia tego typu celów. Dla przypomnienia, Korsarz to opracowany i produkowany w Ukrainie przez kijowskie Biuro Projektowe Łucz system, będący poniekąd „starszą i mniej zaawansowaną” Stugną.

Czytaj też: Śmigłowce szturmowe Mi-24 pod lupą. Opisujemy najnowszy sprzęt przekazany Ukrainie

Broń dzieli ze swoim młodszym kuzynem ten sam system naprowadzania (laserowy) oraz część tych samych pocisków. Z wyrzutni Korsarz można strzelać zarówno pociskami RK-3K, jak i RK-3OF o średnicy 107 mm, a te mogą uderzać w cele oddalone o 100-2500 metrów, radząc sobie zarówno z nisko lecącymi śmigłowcami, jak i czołgami czy transporterami opancerzonymi. Ich skuteczność nie jest wprawdzie wyjątkowa z racji penetracji „tylko” 550 mm pancerza za modułem ERA, ale jest zdecydowanie wystarczająca, aby poradzić sobie z rosyjskim BTR-80.