Ukraiński system Skif

Ukraiński system Skif znów w akcji. Niszczy na ciekawym nagraniu rosyjski pojazd

Ukraińska armia ma dostęp do ogromnej liczby rodzimych zestawów przeciwpancernych Korsar, Stugna oraz ulepszonej wersji Stugna-P i jej wersji eksportowej Skif, które zatrzymano na terenie kraju po wybuchu wojny. Odpowiada za nie kijowskie biuro konstrukcyjne Łucz, które dostało zadanie zastąpienia radzieckich 9M111 Fagot i najwyraźniej udało mu się to z sukcesem, kiedy znów patrzymy na ukraiński system Skif w akcji.

Rosjanie ponownie przekonali się, co jest w stanie zrobić ukraiński system Skif

Zwykle nagrania z wykorzystania pocisku Skif na froncie wywołują szereg pytań co do tego, dlaczego interfejs terminala sterującego wypełniają arabskie litery. Jest to spowodowane po prostu tym, że Skif są przeznaczone na eksport właśnie do krajów arabskich, a poza interfejsem, malowaniem i wykorzystywaniem nie ukraińskiego, a białoruskiego modułu naprowadzania, nie różnią się niczym od systemów Stugna-P.

Czytaj też: Od trafienia do pożaru, czyli jak płonie rosyjski czołg T-72

Ukraińskie przeciwpancerne zestawy Stugna i Skif,

Mogą strzelać 130- i 152-mm pociskami przeciwpancernymi, które radzą sobie nawet z najciężej opancerzonymi celami. Potwierdzenie tego dostawaliśmy wielokrotnie, więc nie dziwimy się, że ten rosyjski, niezidentyfikowany pojazd w obwodzie chersońskim, został unicestwiony. Skąd ta pewność? Przekonajcie się sami:

Czytaj też: Obejrzyjcie ukraiński system przeciwlotniczy w akcji. S-300PT zniszczył Ch-31P, czyli swojego wroga

Co ciekawe, do tego pojazdu wcześniej podjechał wóz transportowy zapewne w celu uzupełnienia paliwa albo amunicji. Nie wiemy, czy tym atakiem Ukraińcom udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ale patrząc po uciekających sołdatach, Skif wyrządził zdecydowanie więcej szkód pojazdowi i zapasom, niż bezpośrednio Rosjanom.

Czytaj też: Spójrzcie, co bezpośrednie uderzenie z artylerii robi z rosyjskim czołgiem T-72B

Z wyrzutni Skif można strzelać pociskami RK-2S z kumulacyjną głowicą tandemową o penetracji ponad 800 mm stali, odłamkowo-burzącą RK-20F (zasięg od 100 do 4000 metrów) lub najnowszymi przeciwpancernymi RK-2M kalibru 152 mm. Te ostatnie radzą sobie z 1100 mm pancerzem RHA i mogą uderzać w cele oddalone o 5500 metrów.