Dwa ukraińskie helikoptery Mi-8, helikoptery Mi-8,

Dwa ukraińskie helikoptery Mi-8 ostrzeliwują wrogów rakietami S-8

Po wczorajszej informacji, widok ukraińskich sił powietrznych w akcji jest niczym miód na nasze serca. Tym razem w głównej roli występują dwa ukraińskie helikoptery Mi-8, które (zważywszy na uzbrojenie) wspierają bezpośrednio na froncie oddziały naziemne.

Na froncie działają przynajmniej dwa ukraińskie helikoptery Mi-8 z rakietami S-8

Helikoptery Mi-8 z czasów ZSRR to przede wszystkim sprzęt wykorzystywany do transportu oddziałów (nawet 24 żołnierzy ze sprzętem), ale powstały też wersje uzbrojone. Przykład tego możecie obejrzeć poniżej, obserwując dwa lecące nisko, a z perspektywy wręcz muskające podwoziem źdźbła młodych zbóż, helikoptery Mi-8 z podwieszonymi wyrzutniami rakiet S-8.

Czytaj też: Autonomia na morzu rośnie w siłę. Pierwszy statek pod kontrolą systemu komputerowego przepłynął ocean

Wspomniane rakiety nie są czymś wyjątkowo nowym, ale ich wieloletnia służba udowodniła, że przy bliskim kontakcie z wrogiem, mogą wyrządzić mu wiele szkód. S-8 to pociski kalibru 80 mm, które podobnie jak Mi-8 pamiętają czasy ZSRR. Występują nie w kilku, a w kilkunastu wersjach, a ich zasięg waha się od 1,2 do 3,5 kilometra, a waga od 3,6 do 7,5 kilograma.

Czytaj też: Rosjanie próbują desperacko zwiększyć celność swojego ciężkiego miotacza ognia. Ostrzał robi jednak wrażenie

Mi-8, rosyjski helikopter, rosyjki helikopter transportowy, katastroa Mi-8

Głowice pocisków S-8 obejmują te przeciwpancerne, odłamkowo-burzące i kumulacyjno-odłamkowe, a nawet paliwowo-powietrzne. W praktyce ich obecność na pokładzie Mi-8 wcale nie dziwi, bo wyrzutnie tych rakiet zostały skrojone właśnie specjalnie pod radzieckie helikoptery. W praktyce ich wykorzystanie pozwala śmigłowcom tego typu zapewniać bliskie wsparcie z powietrza ukraińskim oddziałom lądowym.

Pickupy z wyrzutniami rakiet S-8, Pickupy z wyrzutniami rakiet

Czytaj też: Powietrzny Wojownicy dla Ukrainy. Opisujemy drony MQ-1C Gray Eagle, czyli alternatywę dla Bayraktarów

Zależnie od wersji wykorzystywanych pocisków, tak uzbrojone Mi-8 mogą zwalczać podstawowe i średniozaawansowane czołgi celnymi salwami, ale też siać pogrom wśród piechoty nawet za umocnieniami.