Ukraińskie przeciwpancerne Korsarze, RK-3 Korsarz

Ukraińskie przeciwpancerne Korsarze w akcji. Obejrzyjcie jak RK-3 Korsarz niszczą trzy rosyjskie pojazdy

Wprawdzie bez wsparcia ze strony innych krajów Ukraina nie miałaby szans odeprzeć rosyjskiej inwazji, ale z drugiej strony nie można zapominać, że ten kraj, zwłaszcza od 2014 roku, podejmował wzmożone dążenie do zbrojenia się. Wprawdzie przeciwpancerne zestawy RK-3 Korsarz zostały opracowane wcześniej, ale w ukraińskim arsenale pojawiają się właśnie od 8 lat. Obecnie odnosimy wrażenie, że nie wspomina się o nich zbyt szeroko – stąd niniejszy tekst, korzystający z nowego nagrania.

RK-3 Korsarz mogą niszczyć cele oddalone o 2500 metrów od wyrzutni, przebijając do 550 mm pancerza za modułem reaktywnym

Na temat tego uzbrojenia pisaliśmy już wcześniej, ale do tej pory wszelkie akcje z RK-3 Korsarz w roli głównej sprowadzały się w głównej mierze do skutków trafienia w opancerzone cele. Tym razem mamy więc coś specjalnego, bo zarówno jeden moment wystrzału z zestawu zamocowanego na statywie, jak i trzy trafienia w rosyjskie pojazdy.

Czytaj też: Dwa ukraińskie helikoptery Mi-8 ostrzeliwują wrogów rakietami S-8

Ogółem materiał wygląda na zmontowany, ale w tak niechlujny sposób, że aż trudno nazwać to celową próbą zmylenia widza. Patrząc na różnice w oświetleniu drogi z rosyjską kolumną pojazdów i stanowiska żołnierza korzystającego z RK-3 Korsarz, można wręcz chwycić się za głowę, jeśli uznamy, że ktoś rzeczywiście pobawił się w widoczny gołym okiem montaż dwóch niepowiązanych ze sobą nagrań. Są więc szanse, że różnica jest spowodowana zwyczajną odmiennością obu sprzętów, która rzutuje na bardzo różny balans bieli.

Czytaj też: Niemiecka korweta trafiła cel lądowy pociskiem przeciwokrętowym. Te kiedyś uzbroją polskie Mieczniki

Ponoć ukraińska armia ma dostęp do ogromnej liczby rodzimych zestawów przeciwpancernych Korsar. To przenośne przeciwpancerne zestawy rakietowe z systemem naprowadzania na wiązkę lasera, co oznacza, że po wystrzeleniu pocisku w stronę celu, operatorzy wyrzutni muszą go naświetlać, aby głowica pocisku wyszukała ten laser i kierowała swój tor lotu na punkt (podwozie), od którego się odbija.

Czytaj też: Spójrzcie na rzadki ukraiński konwój wojskowy, a w nim polskie T-72M1R i holenderskie YPR-765

Zestawy RK-3 Korsarz mają zasięg rzędu 2,5 km i tandemową głowicę przeznaczoną do przebijania się przez pancerz reaktywny, ale tylko przez 550 mm pancerza. Przynajmniej po ich sparowaniu z pociskami RK-3K o średnicy 107 mm, które mogą uderzać w cele oddalone o 100-2500 metrów, radząc sobie zarówno z nisko lecącymi śmigłowcami, jak i czołgami czy transporterami opancerzonymi.