Śmigłowce szturmowe Mi-24 dla Ukrainy, Śmigłowce szturmowe Mi-24, Mi-24 dla Ukrainy, Mi-24

Obejrzyjcie ukraińskie śmigłowce na kilku nowych nagraniach

Coraz częściej możemy podejrzeć ukraińskie śmigłowce na nagraniach, jakby lotnictwo Ukrainy dosłownie odżyło od kilku tygodni. Wprawdzie poniżej nie znajdziecie tak przepełnionych akcją ujęć, jak na filmie przedstawiającym ukraińskiego pilota Su-25 w akcji, ale i tak można na nich dostrzec wiele ciekawostek.

Ukraińskie śmigłowce w locie. Najnowsze nagrania pokazują Mi-24 oraz Mi-8

Poradziecka rodzina helikopterów Mi- jest ogromna. Tak ogromna, że specjalnie przygotowaliśmy na ich temat kompleksowy artykuł, pozwalający poznać wszystkie zawiłości ich „drzewa genealogicznego”. Jest to o tyle ważne, że w Mi- w szeregu wersji trafiły na uzbrojenie armii całej masy państw, a w tym Polski, Ukrainy i oczywiście Rosji.

Czytaj też: Powstanie europejskie działo elektromagnetyczne? Makieta w skali zawitała na Eurosatory 2022

Sama kwestia nazewnictwa śmigłowców z rodziny Mi- jest poniekąd dziwna. Te poradzieckie śmigłowce wielozadaniowe doczekały się szeregu wersji, bo Mi-9, Mi-17, Mi-18, Mi-19, Mi-171 oraz Mi-172, które z czasem postanowiono określać po prostu mianem Mi-8 ze stosownymi dopiskami. Ma to miejsce przede wszystkim w Rosji, stąd częste pomyłki w nazewnictwie. 

Czytaj też: Indie przetestowały nowy pocisk przeciwlotniczy. Co wiemy o VL-SRSAM?

Pomijając jednak samą kwestię nazewnictwa, powyżej możecie podejrzeć lot pary ukraińskich Mi-24, o których więcej dowiecie się z naszego poprzedniego artykułu na ich temat. Poza Mi-24 możemy też dostrzec helikoptery Mi-8 zarówno podczas lotu we mgle, jak i przeprowadzające ostrzał niekierowanymi pociskami. Same w sobie helikoptery Mi-8 służą przede wszystkim do transportu oddziałów, bo nawet 24 żołnierzy ze sprzętem. Mogą jednak przyjąć na pokład stosowne uzbrojenie, jak widać powyżej.